latinica  ћирилица
03/05/2016 |  14:10 | Аутор: СРНА

"Хитно потписати меморандум о служењу казне у најближем мјесту боравка"

Одбор за представке, приједлоге и друштвени надзор Народне скупштине Републике Српске инсистираће да хитно буде потписан прије неколико година усаглашени меморандум Министарства правде Српске и федералног Министарства правде према којем би осуђеним лицима било омогућено да служе казну у казнено-поправној установи која је најближа мјесту њиховог становања.
Одбор НСРС - супруге претучених затвореника - Фото: РТРС
Одбор НСРС - супруге претучених затвореникаФото: РТРС

Ово је данас у Народној скупштини Републике Српске рекао предсједник Одбора Слободан Протић, послије састанка са породицама српских осуђеника које су селефије претукле у КПЗ Зеница на Васкрс.

Састанку је присуствовао и Омбудсман за људска права БиХ из реда српског народа Љубинко Митровић, саопштено је из Народне скупштине.

Протић је нагласио да меморандум, који се ослања на европске норме, још није потписан иако је требало да буде претеча измјена закона у тој области.

"У зависности који вас је суд осудио, ваша права су другачија. Тако сви осуђеници које је осудио Суд БиХ имају могућност премјештања у затворе који су ближи мјесту пребивалишта њихових породица. Ако су вас осудили кантонални судови у Федерацији БиХ ви то право немате. Иако смо добили увјеравања да ће измјене закона у том дијелу бити усвојене у Влади ФБиХ у септембру ми инсистирамо да министарства правде што хитније потпишу усаглашени меморандум", рекао је Протић.

Одбор за представке, приједлоге и друштвени надзор Народне скупштине Републике Српске и омбудсман Митровић посјетили су српске осуђенике за ратне злочине у КПЗ Зеница 17. априла 2016. године реагујући по њиховим притужбама на општу несигурност, услове живота, константне вербалне пријетње и повреде права у самој истрази и током суђења.

Протић је рекао да ће представници Одбора Народне скупштине Српске инсистирати да стандарди који вриједе у Европи вриједи у БиХ и Републици Српској, прије свега, да се осуђеницима омогући да послије двије трећине одслужене казне имају могућност да буду условно отпуштени, као и да се обустави ретроактивна примјена Кривичног закона СФРЈ.

"Учинићемо све да се створе законске претпоставке да осуђена лица српске националности, која служе казне у федералним затворима, буду премјештена у казнено-поправне уставнове у Републици Српској најближе мјесту становања њихових породица. Имамо намјеру да постигнемо конкретне резултате", рекао је Протић и истакао да ће представници овог Одбора ићи у редовне посјете затвореницима сваких шест мјесеци.

Омбудсман за људска права БиХ Љубинко Митровић рекао је да је шокиран нападом на српске затворенике у Зеници, да ће тражити хитну истрагу и да у комуникацији са надлежнима чини све да тешко повријеђени Предраг Бајић буде хитно пребачен у болницу.

Снежана Бајић, Предрагова супруга, каже да је поново јутрос разговарала са својим супругом који се жали на болове у глави, будући да има фрактуру лобање, поломљен му је нос и избијени зуби, али је умјесто да остане у болници поново враћен у затвор.

Жељка Зорић, супруга затвореника Душка Зорића, рекла је да је за напад на тројицу затвореника на Васкрс ујутро одговорна управа КПЗ Зеница коју су у неколико наврата раније упозоравали да ће до тога доћи, али они нису ништа предузели да се третман затворених Срба поправи и да се побољша њихова безбједност.