latinica  ћирилица
24/01/2017 |  19:14 ⇒ 21:42 | Аутор: РТРС

Николић: Разговора о независности Косова нема, нити може да их буде

У Бриселу се одржава нова рунда дијалога Београда и Приштине. Са високом представницом Европске уније Федериком Могерини састали су се, поред премијера Александра Вучића и косовског премијера Исе Мустафе, и предсједник Србије Томислав Николић и косовски предсједник Хашим Тачи
Николић, Могерини и Вучић (Фото: @MajaEUspox) -
Николић, Могерини и Вучић (Фото: @MajaEUspox)

Разговора о независности Косова нема, нити уопште може да их буде, али ако желе да договарамо мир и заједнички бољи живот, ту смо, расположени за то, поручио је вечерас предсједник Србије Томислав Николић.

Николић је, на почетку састанка са високом представницом за спољну политику и безбједност ЕУ Федериком Могерини, новинарима рекао да дијалог, упркос различитим ставовима, има смисла.

"Дијалог увијек има смисла. Имао је смисао и прије 2012, а потпуно је смислен послије 2012, јер је довео до смиривања тензија“, рекао је Николић. Он је ипак истакао да, уколико би сви потези косовске стране били усмјерени на долазак до независноти, да то више не би био дијалог, већ наметање мишљења и да на то Србија неће да пристане. "А ако мисле да ЕУ може да нас уцијени и притисне, да било која држава на свијету може да нас натјера да признамо независност КиМ, онда се грдно варају. И не видим човјека у Србији који би могао да буде изабран на неку функцију тако што ће прихватити услове које Албанци траже за КиМ", рекао је Николић.

На питање новинара да појасни своју ранију изјаву о слању војске на Косово, Николић је рекао да би дужност Србије била да пошаље војску уколико би неко почео да убија Србе. "Не знам да ли постоји неки Србин који не би ишао у рат ако би то било потребно. Рекао сам и прије тога, онај ко би да ратује, дабогда му се ратовало у глави. Али онај ко не мисли да ратује за своју земљу, тај не може да живи ни у Белгији, ни у Француској, ни у Немачкој, па ни у Србији“, рекао је Николић.

Николић је као бесмислене одбацио и тврдње појединих албанских медија да се Срби на сјеверу Косова наоружавају. "То апсолутно није тачно, јер је то немогуће извршити на територији која је под потпуном контролом Еулекса, Унмика, Кфора и полиције у којој су заступљени Албанци. То је немогуће и јер су сви прелази под потпуном контролом"“, рекао је Николић. Он је додао и да не зна одакле Албанцима та прича "изузев ако не мисле да траже оправдање за било који напад на ту територију". "Ја им не препоручујем да угрожавају мир и безбједност нигде на територији Косова и Метохије, а посебно не на сјеверу", поручио је Николић.

Имајући у виду да су обје стране одлучиле да у Брисел пошаљу и предсједника и премијера, Брисел очекује, како су навели, што је могуће бољи наставак дијалога Београда и Приштине, изјавила је портпаролка високе представнице Маја Коцијанчич.

Маја Коцијанчич је у изјави медијима пред нову рунду дијалога навела да је ријеч о конкретном састанку, на којем ће стране да разговарају о важним питањима за регион и о нормализацији односа између Београда и Приштине.

Подсјетила је да је до позива за дијалог дошло послије свих дешавања претходних недјеља.

"Веома је важно да се потврди ангажман и обавеза и једне и друге стране у дијалогу", рекла је Коцијанчичева.

Како је истакла, важно је да се спроведу сви договори из Бриселског споразума и да се наставе разговори ка нормализацији односа, јер је то од значаја, како је рекла, не само за обе стране, већ и за регион и Европску унију.

Предсједник Владе Србије Александар Вучић је рекао да очекује да се у Бриселу у оквиру дијалога Београда и Приштине разговара о озбиљним темама, али је сигуран да тема неће бити повлачења потјерница ни признање Косова.