latinica  ћирилица
30/07/2014 |  16:09 | Аутор: СРНА

Савјет министара није разматрао именовање директора РАК-а

Савјет министара БиХ ни на данашњој сједници није разматрао потврђивање именовања Срђана Рајчевића за генералног директора Регулаторне агенције за комуникације.

Замјеник предсједавајућег Савјета министара БиХ Никола Шпирић рекао је новинарима у Сарајеву да је тешко дати одговор ко кочи именовање директора РАК-а, али да БиХ, нажалост, почива на погодбама.

Према његовим ријечима, против је таквог стања у којем се чека седам година на именовање директора РАК-а, а с друге стране се траже именовања за неке позиције за које није расписан конкурс.

Шпирић, који је и министар финансија и трезора, истакао је да је против тога да се од БиХ прави крчма, те да је неопходно поштовати закон и процедуре код свих именовања.

"Грађани ове земље највише плаћају цијене унутрашњих погодби у БиХ. Не можете рећи да нећемо именовати директора РАК-а, јер чекамо неку позицију за коју је неко заинтересован, а која се веже за националну компоненту", рекао је Шпирић, не прецизирајући који министри су то тражили.

Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија рекао је да на данашњој сједници Савјета министара није било ријечи о било каквим кадровским рјешењима, али да се нада да ће се веома брзо на дневном реду наћи цјеловито неселективно попуњавање мјеста на којима се налазе лица којима су мандати истекли, а којих је поприлично.

Лагумџија је појаснио да о кадровским рјешењима није било ријечи зато што су прије данашње сједнице предсједавајући Савјета министара Вјекослав Беванда, Шпирић и он усагласили став да је потребно расписати конкурсе за све институције за које то није учињено већ дуже вријеме.

Лагумџија тврди да не постоји никакав договор између предсједника СНСД-а Милорада Додика и њега о било каквом кадровском рјешењу у Агенцији за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ /ИДДЕЕА/ или било којој другој институцији.

"Постоји договор стар готово три године да се у сљедећем мандату изврши етничка ротација када је ријеч о директорима РАК-а и ИДДЕЕА-е и према томе је логично да сљедећи директор РАК-а буде Србин, а ИДДЕЕА-е Бошњак", рекао је Лагумџија.

Говорећи о случају директора Агенције за истраге и заштиту БиХ /СИПА/ Горана Зупца, Лагумџија је рекао да је његов мандат у току.

"Замјеник министра безбједности БиХ Младен Ћавар доставио је информацију Савјету министара БиХ коју је он примио к знању. Савјет министара БиХ је констатовао да очекује од Независног одбора Парламентарне скупштине БиХ одговарајући став о томе", истакао је Лагумџија.

Дозначено 10,1 милион КМ за поплављене

Савјет министара БиХ одлучио је данас да на рачуне ентитета и дистрикта Брчко буде дозначено 10,1 милион КМ, које су обезбиједиле институције БиХ за подручја која су претрпјела штету у поплавама.
Министар финансија и трезора БиХ Никола Шпирић рекао је да Републици Српској и Федерацији БиХ иде по 49 одсто средстава, а Брчком два одсто.

Он је навео да је обавеза влада да повратно информишу о утрошку тих средстава, а средства су намијењена грађанима, који су претрпјели штету у поплавама.

Шпирић је напоменуо да сва друга донаторска средства не иду преко Савјета министара, већ као комерцијални кредити који су редовни задатак Министарства финансија и трезора.

"Вјерујем да ће ова средства бити транспарентно утрошена у складу са потребама људи", рекао је Шпирић новинарима у Сарајеву.

Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија сматра да је одлука о трансферу средстава за поплавама угрожена подручја најважнија која је донесена на данашњој сједници.

"Савјет министара БиХ је уштедама у складу са ребалансом буџета институција БиХ и оног што смо имали од донаторских средстава издвојио 10 милиона КМ. То је у складу са критеријумима Свјетске банке", каже Лагумџија.

Према његовим ријечима, ова средства даље треба да буду прослијеђена општинама и кантонима у складу са принципима усвојеним на донаторској конференцији у Бриселу, са процјеном коју су направили Свјетска банка, ЕУ и УНДП заједно са домаћим стручњацима.

"Очекујемо да то буде урађено већ сутра да би владе ентитета могле да трансферишу средства за најургентније потребе становништва. Очекујемо да ће највећи дио тих средстава ићи за поправку домова и становање јер је сада ургентно", прецизирао је Лагумџија.