latinica  ћирилица
28/07/2025 |  19:34 ⇒ 20:16 | Аутор: РТРС

Требиње: Отворен Фестивал медитеранског и европског филма (ВИДЕО)

У Требињу је отворен тринаести Фестивал медитеранског и европског филма, једног од садржаја манифестације "Требињско културно љето". Овогодишњи добитници "Златног платана", фестивалске награде за глумачко остварење, добиле су глумице Љиљана Драгутиновић и Ксенија Маринковић. Током петодневног трајања Фестивала, пројекције су организоване на пет локација у граду.
Фестивал филма, Требиње - Фото: РТРС
Фестивал филма, ТребињеФото: РТРС

Под мотом "Вријеме фришког филма" на пет локација у Требињу биће приказано четердесет краткометражних, играних и документарних филмова, из седамнаест држава региона и Европе. Љиљана Драгутиновић у Требиње се враћа послије десет година, овога пута по награду. Између филма и театра, рекла је, ипак - театар.

- То је контакт са публиком, нешто што можете да мијењате глумачки, филм, то је зацементирано - рекла је Драгутиновићева.

Импресивно је друштво добитника "Залатног платана", почевши од Милене Дравић, која ми је била узор, рекла је Ксенија Маринковић. Уз то, импресивно је и што један мали град успијева да одржи традицију оваквог фестивала филма.

- Медитерански фим ми је ближи, ми смо заправо одрасли уз медитерански филм, али и на холивудском филму,медитерански филм више разумијемо - рекла је Ксенија Маринковић, глумица из Загреба.

Добитнице "Златног платана" нису криле емоције. А Електра Венаки, дугогодишњи директро Грчког филмског центра, истакла је да је Фестивал прилика да се заједно слави магија филма, отварајући тринаести Фестивал медитеранског и европског филма.

- Ово наше требињско небо добило је још два имена, са поносом можемо рећи да их љубоморно могу чувати као подстицај за младе људе - каже Пеђа Милојевић, директор Фестивала медитеранског и европског филма

О значају Фестивала филма, доприносу култури Требиња и Српске, и филмској умјетности, са лауреатима и представницима организатора разговарао је Мирко Ћурић, градоначелник Требиња.