latinica  ћирилица
12/08/2025 |  09:15 ⇒ 09:19 | Аутор: РТРС

У Требињу промовисана књига владике Григорија

У Требињу је промовисана нова књига владике Григорија, архиепископа дизелдорфско-берлинског и митрополита њемачког.
Владика Григорије - Фото: СРНА
Владика ГригоријеФото: СРНА

Књига "Странац у шуми2  плод је његовог седмогодишњег монашког искуства, прије него што је изабран за епископа.

Књига је писана као лична исповјест, а своје драгоцјено искуство, владика Григорије уобличио је у вијенац прича, промишљајући, како наводи, "она вјечна питања" која се постављају пред сваког човјека, не само монахе и духовнике".

Питања љубави, рата, мира, светости, славе, наде, бола, пријатељства и покајања само су нека од њих.

- Странци у шуми смо сви, странци у овом свијету, шума може бити права шума, а може бити и шума људи, шума зграда или аута. Човјек у ствари увијек тражи самог себе у тој шуми и увијек га је страх да не узгуби самог себе - рекао је владика Григорије.

Најновијом књигом владика је покушао да исприча причу о монаштву на другачији, неочекиван начин, језиком 21. вијека. Она је и својеврсни омаж онима који су трајно обликовали његову личност, без којих би, сматра, његов животни и монашки пут били незамисливи.

- Једно заимљиво дјело, на граници фасцинантности, прије свега у домену њене искрености и њене храбрости. Јер ово књигом, као и са претходне двије, владика Григорије у ствари исписује једно свједочанство личног путовања - рекао је Елис Бекташ, књижевник и модератор промоције.

Након Херцег Новог и Требиња, књига ће бити промовисана у Рашкој и манастиру Острог.