latinica  ћирилица
СВИЛЕН КОНАЦ | 28/11/2014 | 14:55

Почетак божићног поста и молитва ''на бројанице''

Према црквеним канонима, припреме за Божић трају шест недјеља...

 

"Када пости стомак од масних и јаких јела, тада треба и ум да пости од гордих, сујетних и грешних мисли, срце од страсних и похотљивих жеља, језик од ружних ријечи и псовки, руке од злих дјела и ноге од кривих путева'', поручује нам владика Артемије. Сваки пост, па и божићни који се завршава Бадњим даном, подразумијева да се не једе месо, млијечни производи и јаја. Првих мјесец дана поста од 28.11. до 31.12. дозвољено је јести рибу, осим сриједом и петком, док посљедње недјеље божићног поста Црква одобрава само вино и уље, опет са изузетком сриједе и петка, кад се храна спрема на води. При том треба имати у виду разрјешења-врсту поста који Црква прописује за поједине празнике који падају у вријеме овог поста.

Пост подразумијева и учесталије молитве. Један од најстаријих начина је и молитва ''на бројанице'', коју посебно његују православни монаси. Бројанице имају симболичан карактер. Обично су црне, што упућује на ''трезвен и озбиљан живот у непрестаном покајању''. Исплетене су од чисте овчије вуне, што подсјећа на то да смо ''словесне овце доброг пастира Исуса Христа који је сам, као јагње Господње, страдао за нас и избавио нас од вјечне смрти. Мале бројанице имају 33, оне веће 50, 100 или 300 чворића.
Монахиње и монаси који их плету и сами се моле док раде, па су оне зато плод молитве и као такве, освештане. Када се не користе за молитву, могу се држати у џепу или око руке, али се непристојним сматра привлачење пажње и играње с њима у доколици. Молитва ''на бројанице'' може се практиковати на сваком мјесту и у свакој ситуацији, када свети оци прописују сабраност и смирење.