latinica  ћирилица
08/05/2014 |  14:51 | Аутор: СРНА

Физичка активност - предуслов здравог живота

Недовољна физичка активност представља значајан фактор ризика за настанак болести срца и крвних судова, шећерне болести, остеопорозе, болести локомоторног система, као и малигних болести, упозоравају из Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске.

Поводом обиљежавања Свјетског дана физичке активности који се обиљежава 10. маја, Министарство подсјећа грађане на важност и позитивне ефекте физичке активности у превенцији незаразних болести.

Из Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске наводе да тренутна научна сазнања увјерљиво показују да тјелесна неактивност представља озбиљну опасност за здравље, функционалну способност и квалитет живота.

"Физичка активност одгађа појаву или смањује шансу за настанак хроничних незаразних болести као што су кардиоваскуларне болести и малигне болести које представљају водеће узроке смртности одраслих људи у свијету, смањује ризик за појаву болести као што су висок крвни притисак, гојазност, повишени холестерол, повишен шећер у крви", наводе из Министарства.

У саопштењу се наглашава да физичка активност има утицај и на здравствено и социјално понашање као што је непушење, смањено конзумирање алкохола и друго.

Из Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске истичу важност редовне физичке активности код дјеце и омладине за њихов раст и развој, здравље и заштиту од болести. Физичка активност код дјеце доприноси превенцији гојазности и хроничних болести.

Према резултатима истраживања проведеног 2010. године, у Републици Српској више од двије трећине становништва /70,8 одсто/ претежно проводи вријеме неактивно, лакшим физичким активностима бави се 18,1 одсто становништва, физичким активностима ради одржавања физичке кондиције 10 одсто, а само 1,1 одсто становништва редовно тренира.

За постизање и очување доброг здравља препоручује се провођење физичке активности најмање 30 минута у већини дана у седмици.

"Ефекти физичке активности су кумулативни. То значи да се физичка активност може упражњавати 30 минута у континуитету, али не мањи ефекти се постижу и упражњавањем физичке активности два пута по петнаест минута или три пута по десет минута", наводи се у саопштењу Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске.