latinica  ћирилица
23/04/2015 |  21:11 | Аутор: 24sata.hr

Црне пломбе су опасне?

Црне пломбе нису само естетски проблем. Могу изазвати таложење живе у организам, која ремети имунолошки систем, изазива хронични умор те подиже ризик од болести попут Алцхајмера, мултипле склерозе...

Амалгамска пуњења обично се називају "црне" или "сиве" пломбе. Садрже метале као што су сребро, бакар, алуминијум, цинк и жива. Упркос познатој чињеници да садрже и до 50 посто живе, у већини земаља свијета још увијек се сматрају сигурнима за здравље. Међутим, посљедњих година почеле су се водити озбиљне расправе о њиховој штетности.

Бројна истраживања показују да амалгамска пломба може бити врло опасна и одговорна за болести као што су аутизам, Алцхајмерова болест, мултипла склероза...и да их под хитно треба извадити.

Познати амерички стоматолог Хал Хагинс први је започео с откривањем истине о, наводно, смртоносним пломбама и због тога дошао у сукоб са читавом својом струком. Он упозорава да жива у нашим устима испарава 24 часа на дан и изазива многобројне болести опасне по живот. Хронични умор најчешћа је нуспојава коју узрокује жива.

С друге стране, стоматолози и Свјетска здравствена организација негирају оптужбе научника. Додуше,у новије вријеме ипак дјеци млађој од шест година, трудницама и особама нарушеног здравља прије стављања таквих пломби савјетују консултације с љекаром. И заговорници амалгама признају да с временом може доћи до испуштања живиних пара које ће се удисањем апсорбовати углавном у плућа, а затим ће преко крви доспјети до свих органа. Али амалгамске пломбе и даље се користе, осим у Данској, Норвешкој и Шведској.

У Данској и Норвешкој забранили су их због бриге за очување околине, док су у Шведској оне забрањене због опасности по здравље.

Многи стоматолози користе ове пломбе јер су механички отпорније и двоструко трајније од бијелих. Могу трајати од 10 до 15 година, а да се испод њих не створи каријес. Највећа предност је у њиховој цијени. Најјефтиније су па су тако доступне свима. А стављају се на задње зубе да се не виде - јер су естетски непривлачне.

Познато је да се жива из амалгамских пломби с временом отпушта и таложи у организам. Бројна истраживања потврдила су разне негативне посљедице повишеног нивоа живе у организму. Жива је опасан канцерогени отров изразито погубан за имунолошки систем.

Жива има способност да поремети бактерије у цријевима и створи отпорност на антибиотике. За разлику од бијелих, код постављања амалгамских пломби долази до опсежног бушења здравог зубног ткива. Живине паре испуштају се из пломби током жвакања и прања зуба, а што је таквих пломби више у зубима, штета је потенцијално већа. Сматра се да је највећа изложеност живи током стављања и одстрањивања амалгамских пломби.

Имајући у виду негативне стране амалгамских пуњења, ипак би било боље издвојити мало више новца за своје здравље и користити бијеле пломбе. Недостатак је што су слабије па лакше испадају, али нису опасне по здравље па се и утрошени новац на крају ипак више исплати.