latinica  ћирилица
13/09/2015 |  19:13 | Аутор: РТРС

До 15. новембра завршетак Јужног крила УКЦ у Бањалуци (ВИДЕО)

Дуге листе чекања и велике гужве у Универзитетском клиничком центру Републике Српске у Бањалуци ускоро би требало да постану прошлост. До 15. новембра биће завршена изградња Јужног крила, у који ће до краја године бити усељен поликлинички дио Клиничког центра. Тиме ће бити раздвојени амбулантни од пацијената на болничком лијечењу.

Болест од које 45 година болује Универзитетски Клинички центар јесу гужве и недостатак простора. Како су се организационе јединице развијале, све је већа била и потреба за већим простором. Изградњом Јужног крила у који ће бити смјештене – ОРЛ, офталмологија, неурологија, кардиологија, хематологија, завод за нуклеарну медицину и лабораторија, проблем би требао бити ријешен.

Завршетак Јужног крила, значиће раздвајање амбулантних од пацијената на болничком лијечењу, јер ће УКЦ, први пут имати поликлинички дио са дневном болницом и дијагностиком. Дио најсавременије опреме, већ је инсталиран, док је дио у фази уграђивања.

Зоран Алексић, предсједник Тима за праћење и реализацију уговорених радова на пројекту централног дијела Јужног крила каже да се са завршетком централног хола, који је енергетско-телекомуникационо-информатичко чвориште, стварају претпоставке да двије трећине Јужног крила буде пуштено у функцију.

"Отварањем Јужног крила који је површински огроман, који има огромне техничке али и грађевинске капацитете, стварају се услови да кроз тај поликлиничко-дијагностичко-амбулантни дио прође огромна већина болесника, што ће значајно убрзати процес рада, смањити трошкове, а требало би да значајно смањи и листе чекања" , истиче мирко Станетић, генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске.

Пресељењу се једнако радују љекари, особље али и пацијенти, нарочито на клиникама гдје су листе чекања најдуже. Лабораторија, ће бити пресељена из сутерена, Инванзивна каридологија и Нуклеарна медицина добиће значајну опрему и простор. Најсавременији апарати за рано дијагностиковање болести од малигних до инфаркта срца ПЕТ ЦТ и СПЕКТ ЦТ скенери, који се сматрају револуцијом у дијагностици, већ су инсталирани у Јужном крилу.

"То су нове претраге које ће омогућити да нашим, првенствено онколошким болесницима омогућимо најсавременији дијагностички вид претрага које су стандард у свијету", каже Драги Станимировић, начелник Завода за нуклеарну медицину и болести штитне жлијезде.

Од пријема пацијента до прецизне дијагнозе, пут ће бити много краћи. Средства за изградњу Јужног крила обезбијеђена су кроз три различита кредитна аранжмана.Површина му је 18.000 квадрата, а са новим просторним капацитетима, најсавременијом опремом и врхунским тимом стручњака,Универзитетски клинички центар напредоваће на листи референтних здравствених установа у региону, али и шире.