latinica  ћирилица
03/01/2016 |  08:21 ⇒ 20:39 | Аутор: РТРС

Снијег неуморно пада, у Бањалуци нападао 40 центиметара (ВИДЕО, ФОТО)

Први овогодишњи снијег забијелио је улице Бањалуке али и других градова у западним и сјеверозападним крајевима Српске.

Сви приоритетни путеви у Бањалуци су проходни и на терену је 50 машина које интензивно чисте снијег, рекао је начелник Одјељења за комуналне и стамбене послове и послове саобраћаја Зоран Новаковић.

"Имамо и људе који лопатама чисте тротоаре, тако да се може доћи до свих важнијих установа као што су апотеке и хитна помоћ, те до гробља и слично", каже Новаковић.

Он је истакао да је бачена и со, али да још има снијега на коловозу, додавши да се чисте и путеви другог степена приоритета.

Када је ријеч о путевима у висинским зонама, Новаковић истиче да су у великој мјери очишћени. "Пут у насељу Чесма није очишћен како треба, јер је машина која чисти снијег склизнула с пута, те је дошла друга да је извуче", рекао је Новаковић и додао да је било четири слијетања са коловоза приликом рада зимске службе.

Новаковић је позвао све грађане да буду стрпљиви јер има око 40 центиметара снијега који још пада. "Апелујем да грађани очисте снијег испред улаза у своје зграде, тротоаре испред кућа, али да и они који могу помогну зимској служби која интензивно ради", поручио је Новаковић.

Портпарол предузећа "Аеродроми Републике Српске" Санела Касаловић рекла је да се раде стандардне процедуре чишћења пистне платформе, те да по распореду данас није било заказаних летова, тако да када је ријеч о ваздушном саобраћају Бањалуке није било измјена.

Из предузећа "Чистоћа" из Бањалуке ангажовано је 30 возила за чишћење снијега, а прво се чисте приоритетне улице, речено је у овом предузећу. Из зимске службе овог предузећа напомињу да се чисте и тротоари малим тракторима.

Шеф зимске службе у предузећу "Нискоградња" Драган Вранчић из Лакташа каже да на терену раде све расположиве механизације, те да се све ради како би се успоставило нормално стање на путевима на подручју Бањалуке.

Снијег у Бањалуци (Фото: facebook.com)

"Снијег непрестано пада, бацамо со али она не дјелује одмах те позивамо возаче на опрез", поручио је Вранчић.

На путним правцима, посебно оним који воде према граничним прелазима Градишка, Градина, Брод, Костајница, Нови Град и Велика Кладуша појачан је интензитет саобраћаја јер је крај новогодишњег викенда, због чега је неопходна опрезна вожња.

Дежурне екипе за путеве су на терену и обављају посипање. Из Ауто-мото савеза Српске возачима скрећу пажњу на клизаве коловозе и на обавезну употребу зимске опреме.

Снијег у центру Бањалуке (Фото: facebook.com)

Цивилна заштита: Нема информација о угрожености људи и материјалних добара

Републичка управа Цивилне заштите за сада није добила информацију и позив за додатно ангажовање на заштити и спасавању људи и материјалних добара у Републици Српској.

Портпарол Републичке управе Жељко Стојановић рекао је да је њихов Оперативно-комуникациони центар, као и пет подручних одјељења обратило додатну пажњу на снијег и пад температуре, посебно у планинским предјелима Српске.

Добој, Станари: Путеви проходни

Путеви на подручју града Добоја и општине Станара проходни су и очишћени од снијега, који и даље пада али мањим интензитетом.
На добојској регији на одређеним мјестима висина снијега достиже до 40 центиметара.

Директор комуналног предузећа "Екосфера" Станари Маринко Јањиловић истиче да је регионални пут на подручју општине проходан и да је механизација на терену због снијега који и даље пада слабијим интензитетом.

На одржавању локалних саобраћајница ангажована су лица која имају одговарајућу механизацију, а дионицу регионалног пута на овом подручју одржава предузеће "МГ Минд".

Угљевик: Саобраћај успорен, висина снијега 30 центиметара

Снијег је на подручју Угљевика достигао висину од 30 центиметара и саобраћај се у овом подмајевичком крају одвија смањеним интензитетом, рекао је начелник општине Василије Перић. Он је навео да су сва расположива средства за чишћење снијега на терену од раног јутра.

Снијег у Угљевику пада несмањеним интензитетом од синоћ.

Градишка: Проходност путева у граду задовољавајућа

Проходност путева у центру Градишке је задовољавајућа, а до краја дана биће потпуно очишћени сви градски и приградски путеви, рекао је директор локалног предузећа "Градска чистоћа" Горан Бијелић.
Он је додао да је висина снијега у градском подручју око 30 центиметара, да су екипе са машинама на терену и да се стање полако стабилизује.

Божо Бабић из предузећа "БМБ Делта", које је задужено за чишћење снијега у руралном дијелу општине, рекао је да је висина снијега у селима и преко 40 центиметара, да је у току чишћење и да би до јутра требало да буду проходни сви путеви.

Прњавор: Путеви проходни, саобраћај се одвија отежано

Сви путеви на подручју општине Прњавор су проходни, али интензивне падавине отежавају саобраћај, потврдио је начелник општинског Одјељења за стамбено-комуналне послове и инвестиције Дамир Савић.
Савић је навео да предузеће "Кусић путеви" има уговор са општином о одржавању градских улица и локалне путне мреже, те је истакао да је почетак зимске сезоне дочекало са довољним количинама посипног материјала и исправном механизацијом.

Шамац: Несметано одвијање саобраћаја

На путевима на подручју општине Шамац саобраћај се одвија несметано упркос снијегу који и даље пада.
Висина снијега износи између 10 и 15 центиметара. На чишћењу путева ангажоване су машине предузећа "Комуналац" из Модриче.

Помоћники директора "Комуналца" Драган Чичић рекао је да на улице посипају со и абразивни материјал да не би дошло до смрзавања. Он је додао да је све спремно ако буде и већих падавина. 

Руководилац Цивилне заштите у Шамцу Боро Богдановић каже да су у сталном контакту предсједницима савјета мјесних заједница и да ће, ако буде потребе, ангажовати радну снагу за испомоћ. Грађани чисте снијег испред својих радњи, пословних објеката и кућа.

Бијељина: Чишћење снијега отежава ниска температура

У Бијељини је током ноћи нападао снијег који достиже 15 центиметара и његово чишћење са путева отежава хладноћа од минус шест степени Целзијусових, рекао је Срни директор "Бијељина пута" Немања Тољ.

Према његовим ријечима, екипе "Бијељина пута" су прије падавина синоћ превентивно посуле све путеве у регији како би спријечиле формирање леда на саобраћајницама.

На терену је 14 екипа које уклањају снијег и саобраћај се одвија без застоја, али успорено.

Тољ каже да је висина сњежног покривача на подручју Лопара и до 30 центиметара.

На чишћењу снијега са градских улица у Бијељини раде четири екипе.

Снијег на подручју Бијељине  (Фото Срна)

Отежан саобраћај на свим путевима у Петрову

Снијег, који интензивно пада од синоћ, отежава нормално одвијање саобраћаја на свим путевима у општини Петрово, јавља дописник Срне.

Регионали пут Добој - манастир Озрен је проходан, а механизација предузећа "МГ Минд" од синоћ чисти наносе снијега на овом путу, који су на неким мјестима високи и 40 центиметара.

Саобраћај је отежан и на путевима Петрово - Доња Ораховица, Какмуж - Доња Лохиња, Сочковац - Грачаница и Карановац - магистрални пут Добој - Тузла, јер ове саобраћанице још нису очишћене од високих сњежних наноса.

Механизација Комуналног предузећа "Вода" из Петрова је на терену и чисти локалне путеве, од којих су неки непроходни за саобраћај.

Отежан саобраћај на подручју Мркоњић Града

Снијег који од синоћ пада на подручју југозападног дијела Републике Српске донио је потешкоће у одвијању саобраћаја на магистралним и регионалним путевима.

Од руководиоца Зимске службе “Мркоњић путева“ Милке Калабе обавјешетени смо да је свих 320 киломатара магистраних и регионалних путева у овом дијелу Српске проходно.Међутим, због снијега који непрекидно пада коловози су заснијежени, па се возила преко планинских превоја, Купрешке, Јањске, Бараћке, Ситничке и Змијањске висоравни отежано крећу.

Возачи се упозоравају да на овим путним правцима обавезно користе ланце на погонским точковима и зимску опрему.

Висина снијеженог покривача у Мркоњић Граду је преко 20 центиматара, а у планинским предјелима и дупло више.То је донијело проблеме мјештанима планинских села, јер је већина локланих путева у планинским подручјима завијана.

На чишћењу је ангажована механизација комуналних предузећа.

Снабдијевање струјом у овом дијелу Српске за сада је уредно.Ако снијег настави падати овим интезитетом за очекивати је проблеме и у испоруци сатрује домаћинствима.

Проходно на подручју општине Нови Град

На подручју општине Нови Град саобраћај се одвија успорено на магистралним и регионалним путевима због снијега и леда на коловозима.
Снијег који пада од синоћ за сада није проузроковао проблеме у снабдијевању потрошача електричном енергијом.

Према информацијама из локалног Центра за обавјештавање, висина сњежног покривача је 20 центиметара, а у брдским дијеловима општине и више од 30 центиметара.

Директор Комуналног предузећа "Комус" Бранислав Радуловић рекао је Срни да је чишћење улица у градском дијелу и приградским насељима трајало ноћас до 1.00 час и настављено је јутрос.

"Очишћене су улице на градском подручју и у приградским насељима, а почињемо чишћење локалних категорисаних путева", изјавио је он.

Магистралне и регионалне путне правце чисти предузеће "Приједорпутеви".

Локалне некатегорисане путеве, према скупштинској одлуци, требало би да чисте мјештани, а за овај посао општина ће им обезбиједити погонско гориво за тракторе.

Проходно на подручју Зворника

Сњежне падавине на дионици Власеница - Хан Поглед (Фото: Срна)

Сви магистрални и регионални путеви на подручју регије Бирач су проходни, али је саобраћај отежан, посебно на превојима Хан Поглед, Црни врх, као и на дионици Шековићи-Каштељ, саопштено је данас из предузећа "Зворникпутеви".

На свим путним правцима бирчанске регије на коловозу има угаженог снијега од два до три центиметра, па се возачима скреће пажња на опрезну вожњу прилагођену условима на путу.

Све екипе "Зворникпутева" налазе се на терену и раде на рашчишћавању снијега и посипању путева.

Увече постепени престанак падавина

Према прогнози метеоролога, у Републици Српској и Федерацији БиХ данас ће бити облачно са сусњежицом и снијегом, на југу са кишом. Падавине ће крајем дана бити слабе у свим предјелима, а увече се очекује постепени престанак.

Вјетар ће бити слаб до умјерен, сјеверног и сјевероисточног смјера, саопштено је из Републичког хидрометеоролошког завода.

Највиша температура ваздуха биће од минус шест до минус један, на југу до 10 степени Целзијусових, саопштено је из Федералног хидрометеоролошког завода.

Висина сњежног покривача у протекла 24 часа: на сјеверу до пет центиметара, у осталим подручјима од 10 до 20, а на планинама до 30 центиметара.

Температура ваздуха у 7.00 часова: Мраковица минус седам, Мркоњић Град минус пет, Бањалука, Бијељина, Зворник минус четири, Добој, Нови Град, Приједор минус три, Хан Пијесак, Сребреница минус један, Соколац, Фоча, Чемерно, Вишеград, Зеница нула, Гацко један, Билећа, Невесиње три, Требиње пет степени Целзијусових.

Извор: РТРС, Срна