Шиљеговић: Смањење броја припадника ОС у надлежности Предсједништва БиХ
"У погледу најављених расправа о смањењу броја припадника ОС БиХ, о чему би посљедњу ријеч, на приједлог Министарства одбране БиХ требало дати Предсједништво БиХ усвајањем документа о прегледу одбране БиХ, ми тренутно имамо неколико различитих опција", рекао је Шиљеговић.
Он је прецизирао да је најдрастичнија опција демилитаризација ОС БиХ, затим драстична рационализација, па слиједи смањење укупног броја припадника, али и повећање резервног састава на 5.000.
"У контексту заштите људских права професионалних лица којих сада у ОС БиХ има око 10.000, укључујући и 1.000 цивилних лица, у досадашњој пракси војног повјереника видљиво је да ОС БиХ дају врло значајан допринос на плану учешћа у операцијама мира у свијету, од Ирака, гдје смо имали осам ротација до Авганистана, у којем смо имали најприје осам, а сад су у току неке друге ротације у саставу данског, те њемачког контигента, као и неких регионалних пројеката у којима учествују инструктори војне полиције", наглашава Шиљеговић.
Према његовим ријечима, други правац, такође, јесте врло важан за дјеловање ОС БиХ, а ради се о акцијама и учешћу у помоћи локалном и цивилном становништву, што је демонстрирано у многим случајевима поплава, пожара и других елементарних катастрофа, које су протеклих година погодили БиХ.
Парламентарни војни повјереник БиХ оцијенио је да су и на том пољу ОС БиХ оправдале своје постојање.
"Да ли ОС БиХ нама требају, у овом обиму од око 10.000 припадника, ја заиста не знам и нисам компетентан за то, али мислим да су два поменута правца, укључујући неизоставно и акције хуманог деминирања, и те како потребне БиХ", додао је Шиљеговић.
Он сматра да би нека умјерена рационализација, са позиције боље опремељености и оспособљености, свакако требало да буде перспектива ОС БиХ.
Шиљеговић је додао да су ОС БиХ, не само у погледу заштите људских права, него и у другим сегментима дјеловања оправдале своју основну функцију која првенствено укључује учешће у операцијама подршке миру у свијету, као и помоћи локалном становништу у условима природних катастрофа и елементарних непогода.
