latinica  ћирилица
24/10/2016 |  08:59 ⇒ 09:00 | Аутор: РТРС

Није све што се рекламира "хроно"

Много је злоупотреба све популарнијег режима.

Хроно производи све чешће се налазе на рафовима продавница као роба која би требало да привуче купце заинтересоване за здраву исхрану. Неријетко су у понуди и бројни водичи за "хроно кухињу" и препоруке за "хроно рецепте", што је у суштини маркетиншка злоупотреба све популарнијег режима исхране који се темељи на чињеници да би у одређено доба дана требало јести оне намирнице које у то вријеме организам може најбоље да искористи.

- Пуно је лоших производа и плагијата који се продају под именом хроно исхране - каже др Ана Гифинг, која је прва промовисала и приближила овај нутриционистички режим кроз конкретне савјете, рецепте, као и рад са пацијентима.

Докторка Гифинг, која је прошле недеље промовисала нову књигу:"Мој први залогај", посвећену правилној исхрани деце, каже да за хроно режим исхране нису потребни готови "хроно" производи, него је најбитније вријеме оброка и избор намирница.

Доручак је обавезан, јер је тада организам најактивнији у ослобађању масноћа које су кључне за обезбјеђивање енергије потребне за рад срца и плућа. У то доба дана требало би јести угљене хидрате - хљеб, разне цереалије и масти животињског поријекла. Идеално вријеме ручка је између 13 и 15 часова, а избор намирница протеини биљног и животињског поријекла, тачније месо и поврће које је извор "спорих" шећера и влакана. Увече, када започиње период одмора најбољи оброк су салате од грилованог меса и свјежег поврћа зачињене хладно цијеђеним уљем.

ПРАВИЛА ХРОНОНУТРИЦИЈЕ

- Обавезно три оброка дневно у периоду од 8 до 20 часова

- Четири сата је пауза између оброка

- Вечера најмање два сата прије спавања

- Забрањена су газирана пића и све врсте грицкалица

- Слаткиши дозвољени само од 16 до 18 часова, десерт тек сат до два након ручка

- Воће се не једе ујутро и увече

- Хљеб, тестенине и скробна поврћа (кромпир, грашак) јести најкасније до 15 часова

- Најбоље је свјеже поврће, а ако се бари онда је бољи избор кување на пари

- Кравље млијеко није дозвољено јер се тешко вари, већ кисело млијеко и сиреви

- Маргарин, биљни сиреви (осим тофу - сојиног сира), биљна павлака, биљни шлаг, пекарска пецива нису дозвољени, јер су извор индустријских транс-масти које повећавају ниво лошег холестерола.

Извор: Новости