latinica  ћирилица
23/11/2016 |  15:35 ⇒ 17:58 | Аутор: РТРС

Шта крије кредит са нула одсто камате? (ВИДЕО)

Да ли би повјеровали да банка или микрокредитна организација у понуди има кредит са нула одсто камате? Када се све сабере, потрошач који пристане на овакву понуду ипак неће добити најповољнији кредит у БиХ, јер све што би требало да плати кроз камату, платиће кроз неке друге трошкове. Проблем је што банкарски производи не би смјели да се рекламирају на овакав начин, па чак ни ситним словима.
Kредит - Фото: РТРС
KредитФото: РТРС

Реклама је једно, али увјеравање које ће навести на непромишљену одлуку сасвим друго. На адресу РТРС-а стигао је рекламни флајер банке који је потрошач доживио готово као увреду. Наиме, у реклами се обећава кредит за пензионере, без жираната, са роком отплате до пет година. Проблем је што банка није истакла стварну каматну стопу, па је потрошач на лицу мјеста, добио потпуно другачији израчун. Стога смо замолили омбудсмана за банкарски систем да анализира ову понуду.

- Видљиво је да је потребно платити премију осигурања, да се она односи на намјенски кредитни производ за тзв. рефинансирајућу исплату обавеза код друге финансијске организације, а као услов банка је навела и пренос пензије на текући рачун. Ови елементи не говоре кориснику о коначној цијени овог производа, истакао је Владимир Рудић, омбудсман за банкарски систем Републике Српске.

А требало би, јер је Закон о банкама доста ригорозан када је ријеч о рекламирању банкарских производа.

- Мислим да и по овоме примјеру, пошто је то достављено и осталим, да је банка већ или ће бити упозорена да повуче овакву понуду, додао је Рудић.

Да понуда није стигла нама, реклама би прошла незапажено, јер је послана на адресу потрошача и није била јавно доступна. Додатно је питање како је банка дошла до података лица које је контактирала, јер је ријеч о особи која никада није била њихов клијент. И ово није усамљен случај.

- Обраћали су нам се због СМС које шаље банка нудећи погодности ако потрошач пређе са платом у њихову банку итд. Интересантно је да потрошачи и нису клијенти банака или нису били или су били прије десетак година. Значи да се располаже подацима потрошача и да се злоупотребљавају, нагласио је Зоран Петош из Удружења грађана "Дон" из Приједора.

А онда нам је на мејл стигла још једна понуда. Једно микрокредитно друштво у понуди има кредит са невјероватних нула одсто камате. Након што смо и ову понуду прослиједили Агенцији за банкарство, рекли су да је вјероватно ријеч о интерном акту, који је копиран и уручен потрошачу. Као такав, овај материјал поново није доступан јавно и поново је вјероватно ријеч о пропусту службеника.

Истраживање које је прије неколико година спроведено у Белгији показало је да од готово 500 рекламних флајера, 80 их није било у складу са законима. 75 експозитура добило је кривичне пријаву због вербалног деликта, а четири банке завршиле су на суду. Стручњаци кажу – банке не треба разликовати од осталих трговаца на тржишту. Тако ни њихове рекламе често не треба узимати здраво за готово.

- Оно што је карактеристично за банке је да нуде на исти начин као и други продавци, да користе исте алате, па и непопуларне, гдје се може десити да у одређеном случају дође до неразумијевања и манипулација корисником, да корисник стиче дојам да је то нешто што и он може да добије, али када дође до контакта са продавцем у банци, често то не буде баш тако, нагласио је Александар Љубоја, Удружење економиста "СWОТ".

Агенција за банкарство до сада је неколико пута упозоравала банке због обмањујућих реклама, али није изрекла ниједну казну, јер су пропусти сваки пут исправљени. На малом тржишту са много банака и лошом кредитном сликом, млака рекламна кампања значи мањи профит за банке. Ипак, трка за профитом не би смјела да започне кршењем закона.

- То би требали бити огласи који омогућавају да утемељено донесете одлуку, да не буде пропуштено ништа од битних елемената и треће, да вас не доводе у заблуду по било којем питању, чак и ако се наводе одређени елементи, рекао је Рудић.

Слична бољка банкарског сектора донедавно је мучила цијелу регију, па је за разумијевање понуда, често било потребно повећало. У БиХ Закон о банкама постоји од 2003. године и до данас је мијењан неколико пута.

- Једна одредба Закона о банкама налаже банкама да, када се наглашава ЕКС, она буде исписана једнаком величином слова и истим фонтом као и НКС, тако да је до тих детаља то било потребно регулисати, додао је Рудић.

Стручњаци сагласни у једном – пропусти банака у рекламирању нису чести. Иако то не би требало да буде изговор, дешавају се обично због неупућености службеника. С друге стране, свака банка или микрокредитна организација мора да има информативне листове за сваки поједини прозивод и на тај начин да потпуну слику о свим трошковима кредита.

Такође, потрошач има право да нарцт уговора о кредиту који подиже проучи ван службених просторија у року који се креће од осам до чак 30 дана. Проблем је што се кредит на нашем тржишту узима углавном без превеликог упућивања у текст испод којег се ставља потпис и најчешће се не посматра као инвестиција него нужно зло.