БЛ- Изложба Епархија бањалучка у Другом свјетском рату (ВИДЕО)
Отварајући изложбу архивских докумената "Епархија бањалучка у Другом свјетском рату 1941-1945 године - Мучеништво Српске православне цркве у Босанској Крајини", Радојичић је оцијенио да је тај период био покушај бјесомучног затирања националне и вјерске припадности уопште, па и народа у физичком смислу.
У Културном центру Бански двор у Бањалуци отворена је изложба посвећена страдању Епархије бањалучке од 1941. до 1945. године. Изложба је плод вишемјесечног труда Архива Републике Српске, Музеја жртава геноцида из Београда и Архива Српске православне цркве из Београда.
Изложба је посвећена сјећању на страдале православне свештенике и вјероучитеље, као и на више од 80 уништених православних цркава и манастира на подручју Епархије бањалучке у Другом свјетском рату. Циљ ове изложбе је да пружи увид у историјске чињенице.
Директор Архива СПЦ Београд, Радован Пилиповић, рекао је да су представљене чињенице које указују на страдање српског народа и СПЦ на подручју данашњег западног дијела Републике Српске, односно Босанске Крајине у вријеме тзв. НДХ.
Директор Музеја жртава геноцида из Београда, Вељко Ђурић Мишина, позвао је грађане да погледају изложбу, да се информишу, "јер је ово прича локалног карактера, прича о Босанској Крајини, прича о Епархији бањалучкој и овом народу".
Овом изложбом њени аутори желе да одбране право на сјећање српског народа на сопствене жртве.
- Да се успротиви сталним покушајима ревидирања историје и релативизације злочина, јер смо свједоци у нашем комшилуку и нашем региону да се стално покушава релативизовати историја и промијенити историјске чињенице и негирати злочине - истакао је градоначелник Бањалуке.
Изложба о 400 срушених православних храмова и преко стотину убијених свештеника, као и пет епископа, на подручју тзв. НДХ биће представљена у још неколико општина у Српској.