

СМ БиХ утврдио приједлог споразума о зајму за запошљавање
Од укупног износа, Федерацији БиХ /ФБиХ/ биће на располагању 29 милиона евра, а Републици Српској 21 милион евра.
Циљ пројекта је повећавање запослености у приватном сектору, а очекује се да би његовом реализацијом посао могло да нађе око 33.000 незапослених, међу којима више од 8.000 младих.
Пројектом се жели првенствено младима и рањивим категоријама помоћи да стекну вјештине и знања потребна за рад у приватном сектору.
Пројекат ће помоћи јавним службама за запошљавање да ураде боље профиле својих корисника који активно траже посао, а послодавцима да остваре боље контакте и комуникацију на тржишту рада.
Период отплате зајма је 32 године, укључујући седам година грејс периода, а датум затварања пројекта је 1. октобар 2021. године.
Приједлог споразума биће достављен Предсједништву БиХ у даљу процедуру, а за потписника у име БиХ предложен је министар финансија и трезора Вјекослав Беванда, саопштено је из Савјета министара БиХ.
Савјет министара је на данашњој сједници, на приједлог Дирекције за европске интеграције, усвојио Акциони план за реализацију приоритета из Извјештаја о БиХ за прошлу годину, уз сугестије, који представља документ са 634 мјере које ће провести надлежне институције БиХ, ентитета, кантона и Брчко дистрикта.
Ријеч је о мјерама које ће бити проведене највећим дијелом до фебруара идуће године у областима реформе јавне управе, функционисања правосуђа, борбе против корупције, организованог криминала, људских права и заштите мањина, слободе изражавања, тржишне економије и побољшања услова за улагања, као и у туризму.
Знатан дио пакета мјера усмјерен је на унапређење услова за запошљавање, бољу социјалну и здравствену заштиту, те развијање европских стандарда у образовању и повезивање са тржиштем рада, као и јачање капацитета за истраживање и иновације.
Акциони план има веома висок степен усаглашености, а за само 20 мјера надлежна министарства и друга тијела управе у БиХ извршиће додатне консултације ради потпуног усаглашавања и њиховог реализовања.
Савјет министара усвојио је анализу Министарства спољне трговине и економских односа о спољнотрговинској размјени БиХ за прошлу годину у којој се наводи да је укупан обим те размјене износио 25,55 милијарди КМ, што је за 716,76 милиона КМ или 2,89 одсто више у односу на годину раније.
У прошлој години увезена је роба у вриједности од 16,14 милијарди КМ, што је за 1,81 одсто више у односу на годину раније, док је укупан извоз растао за 4,8 одсто и износио је 9,42 милијарде КМ.
Трговински дефицит у прошлој години износио је 6,72 милијарде КМ, што је за 2,07 одсто мање у односу на 2015. годину. Покривеност увоза извозом у прошлој години износила је 58,35 одсто.
Европска унија и даље је главни спољнотрговински партнер БиХ и у укупном обиму робне размјене учествује са 65,18 одсто. Слиједе земље потписнице споразума "ЦЕФТА 2006" са удјелом од 13,5 одсто, док остале земље учествују са 21,32 одсто.
Извоз у ЕУ остварује учешће са 71,52 одсто у укупном извозу БиХ, а укупан увоз из земаља ЕУ учествује са 61,48 одсто.
Од главних трговинских партнера, појединачно, највећу покривеност увоза извозом БиХ има са Аустријом /90,08 одсто/, Њемачком /74,72 одсто/, Словенијом /73,95 одсто/, Италијом /59,97 одсто/, Турском /56,65 одсто/, Хрватском /54,22 одсто/, те са Србијом /51,25 одсто/.
Министри су примили к знању информацију Дирекције за економско планирање о макроекономским показатељима за прошлу годину у којој се наводи раст индустријске производње од 4,3 одсто у односу на 2015. годину.
Број запослених повећан је за три одсто и износио је 738.400, чиме је стопа регистроване незапослености у БиХ смањена и износи 40,9 одсто, док је у децембру прошле године број регистрованих незапослених лица смањен за 5,1 одсто и износио је 510.000.
Министарство спољне трговине и економских односа БиХ наставиће започете активности и заједно са свим надлежним институцијама и органима у области пољопривреде у БиХ обезбиједиће предузимање потребних мјера ради заштите домаће производње у области пољопривреде и прехрамбене индустрије, укључујући и унапређење законске регулативе у овој области.
У информацији Министарства о предузетим и спроведеним мјерама за побољшање услова спољнотрговинског пословања и подршке домаћој производњи у области пољопривреде и прехрамбене индустрије у БиХ наводи се да је у сарадњи са надлежним институцијама на нивоу БиХ и ентитета спроведен сет мјера за обезбјеђење и побољшање услова извоза пољопривредних производа животињског и биљног поријекла на тржиште ЕУ и трећих земаља, прије свих Русије и Турске.
У информацији, која је данас усвојена на сједници Савјета министара БиХ, истакнуто је да је адаптацијом Споразума о стабилизацији и придруживању дошло до либерализације тржишта БиХ, али и повећања извозних квота одређених производа из БиХ.
Тако су, између осталог, повећане квоте за извоз рибе, и то за пастрмку постојећа квота са 60 тона повећана је на 500 тона, за шарана постојећа квота са 60 тона повећана је на 140 тона, док је по нултој стопи царине омогућен извоз по 30 тона ораде и бранцина.
Постојећа квота за шећер је повећана с 12.000 тона на 13.210 тона, а квоте за извоз вина из БиХ у ЕУ повећане су са 16.000 хектолитара на 40.600 хектолитара. Најављено је брзо рјешавање техничког проблема и несметани извоз роба у складу са одобреним квотама, саопштено је из Савјета министара БиХ.
Министри су данас утврдили Приједлог споразума између Владе Азербејџана и Савјета министара БиХ о сарадњи у области младих и спорта, чиме двије земље унапређују билатералну сарадњу.
Закључивање овог споразума допринијеће јачању сарадње младих путем омладинских организација те стварању партнерстава између спортских организација и њиховом учешћу на спортским догађајима који се одржавају у двјема земљама, наводи се у саопштењу.
Приједлог споразума биће достављен Предсједништву БиХ, а за потписника из БиХ предложен је министар цивилних послова Адил Османовић.
На приједлог Министарства цивилних послова и уз сугестије на сједници, Савјет министара донио је одлуку о формирању Интерресорне радне групе за унапређење допунског образовања дјеце исељеника ради помоћи грађанима БиХ који бораве у иностранству у остваривању њихових права.
Радна група ће координисати активности надлежних институција које се баве питањем допунског образовања дјеце у иностранству, континуирано пратити стање и процјењивати потребе у области допунског образовања дјеце исељеника из БиХ, додаје се у саопштењу.
Савјет министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова, донио је одлуку о формирању Јединице за координацију Пројекта "Јачање капацитета за надзор и одговор на авијарну и пандемијску инфлуенцу у БиХ".
Јединица врши цјелокупну координацију активности дефинисаних овим пројектом, комуницира са Центром за контролу и превенцију болести /ЦДЦ/ и блиско сарађује са ентитетским јединицама задуженим за имплементацију овог пројекта, надлежним у Брчко дистрикту и у Канцеларији за ветеринарство БиХ.
Министарство цивилних послова објавиће јавни позив за попуну позиција координатора пројекта, његовог асистента и финансијског менаџера, у складу са захтјевима ЦДЦ-а.
На приједлог Министарства, Савјет министара БиХ донио је и одлуку о формирању Управног одбора Пројекта, чиме се стварају услови за спровођење раније прихваћеног пројекта "Јачање капацитета за надзор и одговор на авијарну и пандемијску инфлуенцу у БиХ" за период 2016-2021. година, вриједан два милиона долара гранта за пет година.
Средства су намијењена јачању надзора и одговора националних здравствених институција на авијарну и пандемијску инфлуенцу.
Министри су, уз корекције на сједници, донијели одлуку о одређивању Тима за одговор на рачунарске инциденте за институције БиХ /ЦЕРТ/ у оквиру Министарства безбједности БиХ - Сектор за информатику и телекомуникационе системе, а у складу са препорукама ЕУ и НАТО-а у овој области.
На овај начин дјелује се превентивно и јача безбједност, те стварају услови за правовремено реаговање на неовлаштени упад у информационо-комуникационе системе институција БиХ, наглашава се у саопштењу.
У саопштењу се додаје са ће се успоставањем ЦЕРТ-а значајно побољшати слика БиХ и смањити ризик за инвеститоре с обзиром да су скоро сви инвестициони процеси и евиденције информатизовани и интернетски повезани.
Доношењем ове одлуке доприноси се хармонизацији прописа у овој области у БиХ и примјени препорука ЕУ у борби против кибернетичког криминала, који се све више негативно одражава на грађане, јавне и приватне институције, бизнис те друштво у цјелини, наводи се у саопштењу.
Савјет министара БиХ је, на приједлог Министарства безбједности, донио Одлуку о критеријумима за избор једне или више невладиних организација којима ће се распоредити средства текућег гранта "Смјештај и правна помоћ за странце, жртве трговине људима" за 2017. годину.
Одлука садржи критеријуме за избор невладине организације која ће вршити смјештај странаца, жртава трговине људима у складу са новим Законом о пружању бесплатне правне помоћи.
Критеријуми укључују и податке о смјештајним капацитетима склоништа, о лицима која раде у склоништу, врстама услуга и безбједносним аспектима склоништа за смјештај странаца, жртава трговине људима.
Комисија за разматрање пријавних образаца пристиглих на основу јавног позива, коју именује министар безбједности, сачиниће ранг-листу за додјелу овог гранта вриједног 70.000 КМ.
Јавни позив за додјелу средстава биће објављен у три дневна листа и на веб страници Министарства безбједности, саопштено је из Савјета министара БиХ.
Министри су данас прихватили и Информацију о појави високопатогене инфлуенце птица у БиХ и задужили Канцеларију за ветеринарство БиХ да настави координацију активности на спровођењу свих потребних мјера за сузбијање и спречавање ширења ове инфлуенце, о чему ће их редовно извјештавати.
Примили су к знању и Информацију о иницијативи "Западни Балкан шест" и задужили Министарство спољне трговине и економских односа да са осталим партнерима дефинише временски оквир за спровођење акционог плана те да активно ради на његовој имплементацији.
Акциони план садржи око 40 активности које ће заједнички спровести надлежни органи БиХ и ентитета како би се унаприједили капацитети институционалних структура потребних за функционисање регионалног електроенергетског тржишта у складу са Уговором о успостави Енергетске заједнице и релевантном правном тековином ЕУ.
Циљ је реализовати иницијативу шест држава региона, чланица Енергетске заједнице југоисточне Европе, о успостављању електроенергетског тржишта.
Имплементација иницијативе "Западни Балкан шест" директно ће утицати на бољу организацију интерног тржишта електричне енергије у БиХ, што ће омогућити купцима електричне енергије да располажу бољом понудом услуге снабдијевања енергијом, а у исто вријеме ће омогућити домаћим електропривредним предузећима да лакше пласирају своје вишкове електричне енергије на тржишта земаља регије.
"У БиХ континуирано се спроводе реформе и одлучно дјелује на спровођењу препорука ГРЕКО-а и постигнут значајан и опипљив напредак у погледу њиховог спровођења измјенама легислативе за борбу против корупције и финансирања странака", наводи се у Информацији о сачињавању Додатног извјештаја о усклађености БиХ са препорукама ГРЕКО-а, коју је усвојио Савјет министара БиХ.
Усвојен је Закон о измјенама и допунама Кривичног закона БиХ те ентитетски закони у овој области, а Правосудна комисија Брчко дистрикта БиХ крајем прошле године усвојила је Закон о измјенама и допунама Кривичног закона Брчко дистрикта.
Усвојен је Закон о измјенама и допунама Закона о финансирању политичких странака, у који су уграђене одређене препоруке ГРЕКО-а, чиме је овај закон додатно унапријеђен.
На данашњој сједници усвојена је и информација о активностима Агенције за безбједност хране БиХ на успостављању система контроле присуства генетички модификованих организама у храни и храни за животиње у БиХ.
Агенција за безбједност хране БиХ ће по хитној процедури припремити правилник о допунама Правилника о службеним контролама које се спроводе ради верификације поступања у складу са одредбама прописа о храни и храни за животиње, те прописа о здрављу и добробити животиња и доставити га Савјету министара на усвајање.
Циљ је прецизно и јасно дефинисати надлежности инспекцијских органа у дијелу који се односи на службене контроле генетички модификоване хране и хране за животиње у свим фазама, укључујући и службену контролу при увозу.
На приједлог Министарства за људска права и избјеглице, министри су донијели Одлуку о именовању чланова Одбора за Роме при Савјету министара, након истицања мандата досадашњем Одбору.
У четврти сазив Одбора за Роме, на мандат од четири године, именовани су представници надлежних институција БиХ, ентитета, Брчко дистрикта, кантона и ромских удружења.
Савјет министара БиХ је, на приједлог Министарства безбједности, донио Одлуку о успостављању тијела за надзор над спровођењем Стратегије БиХ за превенцију и борбу против тероризма и њом предвиђених акционих планова.
У интерресорно радно тијело именовани су представници министарстава безбједности и одбране, те полицијских и безбједносних агенција на нивоу БиХ, као и ентитетских министарстава унутрашњих послова и Полиције Брчко дистрикта БиХ.
Извор: СРНА