Дијаспора и домаћи инвеститори обнављају привреду у Лопарама (ВИДЕО)
А примјер добре сарадње дијаспоре и домаћих инвеститора су пројекти којима заједно обнављају привреду у Лопарама. У овој години обезбијеђено је стотинак радних мјеста у привреди, а у плану су и нови пројекти који ће допринијети бољем животу становника овог краја. Будући да је у појединим фирмама дефицитаран кадар варилаца, у наредном периоду радиће се на преквалификацији, истакнуто је на Привредном савјету општине Лопаре.
Трећина становника Лопара деценијама живи и ради у Западној Европи , а уштеђевину улажу у родни крај. Радислав Ђокић основао је фирму која се бави грађевинском браваријом. Тренутно запошљава 11 радника, а до краја године обезбиједиће још три радна мјеста.
- Имамо у плану да још једну халу направимо ове године и да проширимо нашу производњу и допунимо још пар радних мјеста - каже Радислав Ђокић из фирме "Ђокић метал".
- Имамо пар фирми отворених. То су велики резултати сарадње матице и дијаспоре. Имамо свесрпски самит, односно сајам у Цириху помажемо наша предузећа из матице Републике Српске и Србије да се представе у Швајцарској, тако ћемо и даље сарађивати - истакао је предсједник Удружења српских привредника у Швајцарској дијаспоре и матице Стојан Стевановић.
Потенцијал Лопара користе и домаћи инвеститори .Угљевичка фирма инвестираће 1 300 000 марака у изградњу дестилерије за производњу воћних ракија, капацитета 40,000 литара.
- Сад нам је циљ да успоставимо погон које је замишљен по свим ХАСАП стандардима. Желимо да произведемо добар производ. План нам је да буде врхунског квалитета како би могли да учествујемо на свим тржиштима - нагласио је Бојан Ђувелковић из фирме "Спортнг МБ" Угљевик.
Упоредо са изградњом нових, након вишедеценијске паузе покренути су и стари погони у некадашњим привредним гигантима. У "Термалу" раде котлове за гријање на пелет и резервоаре за воду за Холандију и запошљавају 58 радника, а до краја године планирају и обнављање производње радијатора. Оживљена је и Фабрика столова и столица.
- Са новим партнерима - два домаћа и једним из Кине гдје је упослен дио фабрике који се односи на бренту, сушару и парионицу 20 људи тренутно ради, а до краја године биће 35 - рекао је начелник општине Лопаре Радо Савић.
Покренута је и Фабрика пољопривредних машина у којој ће за два мјесеца бити посла, а на помолу је рјешење и за задругу у Прибоју. Цтановник Лопара заспослен у Аустрији закупио је на 25 година 300 дунума бившег задружног воћњака, гдје планира прераду. Лопаре ће идуће године са још десет општина БиХ конкурисати за бесповратна средства швајцарске владе за подршку пројектима људи из дијаспоре.
