latinica  ћирилица
30/07/2017 |  18:25 ⇒ 21:31 | Аутор: РТРС

Агрономи из Њемачке у посјети воћарима у Градишци (ВИДЕО)

Општина Градишка водећа је у производњи јабуке у Босни и Херцеговини.

Воћари на плантажама већ петнестак година примјењују интегрални приступ производње. Ових дана угостили су делегацију агронома и воћара из области Боденског језера у Њемачкој.

Воћар Драган Ковачевић из Турјака, прве кораке у интегралној производњи воћа учинио је заједно са агрономим са Боденског језера, у овиру Пројекта Удружења Интегрална производња из Лакташа.

- Учимо стално а сад колико напредујемо нека процјене гости. Ми се трудимо колико можемо и колико нам могућности дозвољавају, каже Драган Ковачевић, воћар из Турјака.

Помаке у унапређењу производње воћа у Поткозарју констатовао је и агроном Јозеф Лајт власник приватне савјетодавне службе из Њемачке, који је на овим просторима први пут боравио прије 15 година.

- За нас је ново да смо примјетили овдје подршку државе и локалне власти што је омогућило још бржи развој у наводњавању и противградној заштити и мислим да је то сад једна заиста позитивна прича, истиче Јозеф Лајт, агроном.

Са агрономима из Њемачке у Удружењу интегрална призводња из Лакташа, намјеравају да покрену нове пројекте. Неки од њих могли би бити реализовани средствима Европске уније, намијењеним прекограничној сарадњи.

- Циљ нма је да све нове технологије које су тамо присутне пренесемо овдје и подигнемо производњу на један виши ниво, истиче Милан Кошчица, предсједник Удружења "Интегрална производња Лакташи".

У општини Градишка под плантажиним воћњацима налази се 1800 хектара. Најзаступљенија је јабука са 1200 хектара на којима се производи 60 процената укупних количина овог воћа у БиХ.