latinica  ћирилица
18/08/2017 |  14:01 | Аутор: РТРС

Слатка папрат против кашља

Благотворни коров је распрострањен по европским шумама. Лијечи плућа, почетни облик туберкулозе, слезину, жучну кесу, јетру, желудац, бубреге.

Слатка папрат (Polypodium vulgare) није само бескорисни коров како већина мисли, већ љековита биљка која је у традиционалној медицини одавно потврдила дјелотворност. Посебно је цијењена код становника Алпа. Љековити су корен и изданак се сакупљају у прољеће и рану јесен, а цијела биљка током цвјетања од јуна до септембра.

Стабљике на којима је папрат се суше у хладовини, на промаји да би биљка остала зелена. Од љековитих састојака има етеричних уља, глицирхин, масне материје, танин, скроб, смолу, шећер, велике количине слузи и сапонине који јој дају слатки укус.

Листови су кожасти и перасти, са дубоко урезаним режњевима који се према врху скраћују.

Слатка папрат је веома је распрострањена. Расте у готово свим шумама Европе груписана на влажним и сеновитим местима где је квалитетна земља, али и на маховином обраслим брдовитим местима, полутрулим пањевима и каменитим обронцима.

Корен је чворноват, дебео, меснат, у почетку слаткастог укуса, док касније постаје опор и горак. Расте на површини земље као пузавица, у дужину до метар. Сакупљен заједно са изданком, прво се очисти, а затим суши на умереној температури. Да би у лечењу испољила пуно дејство, биљка би требало да буде стара најмање четири године. Да би се сачувала на дужи рок, уситњена се пакује у тамне стаклене тегле и добро затвори.

Слатка папрат се у виду чаја користи за лијечење прехладе, кашља, промуклости, алергија, душевних болести. Поспешује апетит, као и излучивање жучи и урина. Поклоници народне медицине је препоручују и за лечење плућа, почетног облика туберкулозе, отечене слезене, тегоба у жучној кеси, болести јетре, желуца и бубрега. Мелем је за ране и испуцалу кожу.

Веома је уважавају и као лијек против реуме, за шта се најчешће препоручује купка. Трудницама се чај од слатке папрати не препоручује јер може да изазове побачај.

НАРОДНИ РЕЦЕПТИ

Алергије - Чај помаже код свих врсте алергија, тврде травари. Спрема се тако што кашику исјецкане слатке папрати прокувате у 200 мл воде, оставите да се мало прохлади, проциједите и по жељи засладите медом. Да би дошло до побољшања, пије се најмање двије недјеље три пута дневно.

Универзални тоник - Не кува се, већ се пуна кашика уситњеног корена потопи у 500 мл воде и остави да одстоји осам часова. Потом се проциједи и течност остави, а процеђени остатак опет попари са врелом водом. Остави да одстоји један сат, поново проциједи и помјеша са течношћу из првог цијеђења. Ова чајна мјешавина се пије полако током дана, у малим гутљајима.

КУПКА ЗА РЕУМУ

Двије шаке свјежих листова папрати се потопе у каду са водом, па лезите ако реуму имате у цијелом тијелу. Након боравка у купки од 20-ак минута, потребно је мировање у кревету. Прије него што легнете, на чаршав ставите суве листове папрати који и тако помажу код реуме и болова у кичми. Да би биљка дјеловала ефикасно, мора чешће да се мијења. Уколико имате реуматске проблеме на рукама и ногама, купку можете да направите у мањој кадици и потопите одређени дио тијела.

Извор: Новости