Скупштина повјерилаца РТВИС одгођена за јануар
Стечајни управник Радослав Братић рекао је да тачан датум одржавања сједнице још није договорен, те да данас није било никаквих закључака.
Радници Радио-телевизије Источно Сарајево у стечају раније овог мјесеца изразили су огорченост због неизвјесног радног статуса, након што је градска власт Источног Сарајева, иако је оснивач ове медијске куће, одлучила да их "препусти судбини" и оснује ново јавно предузеће Радио Источно Сарајево.
Они су поручили да су спремни и на радикалне мјере како не би дозволили да постану "жртве политике".
Четири од 30 радника ове медијске куће, колико их је било прије него што је отишла у стечај, и даље емитују програм и чекају да буде ријешен њихов статус, одлучни у намјери да се боре за останак у радном односу.
Градска управа се, истичу радници, "оградила" тако што је рекла да није крива за стечај, већ да је кривица на менаџменту ове медијске куће, мада се, како напомињу, зна ко поставља менаџмент куће и ко бира Надзорни одбор.
Радници напомињу да руководство града није разговарало са представницима Владе Републике Српске, нити општине Источно Ново Сарајево која је, како наводе, била расположена за сарадњу како би им оставила на располагању простор, а њих на буџету.
Они наводе да су интересовање за рјешавање њиховог проблема показали једино одборници опозиције у Скупштини града Источно Сарајево који су тражили да бивши радници Радио-телевизије Источно Сарајево имају предност приликом запошљавања у новооснованом Радију Источно Сарајево, али да тај закључак градски парламент није прихватио.
Градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић изјавио је раније поводом ових дешавања, да је суд именовао стечајног управника и да је он, а не Град, одговоран за предузеће и раднике.
Скупштина града Источно Сарајево је 2008. године донијела одлуку о оснивању Јавног предузећа Радио-телевизија Источно Сарајево /РТВИС/, које је наставило традицију Радија Илиџа и Радија Грбавица од 1992. године.
Радници РТВИС-а истичу да су проблеми у функционисању ове медијске куће настали због немара локалних власти Источног Сарајева, оснивача РТВИС-а, које су на руководећа мјеста постављале некомпетентне људе, годинама смањивале финансирање предузећа које су основале, да би га 2014. године потпуно обуставиле, што је довело до стечаја.
РТВИС дугује више од 3,5 милиона КМ, од чега су два милиона марака порези и доприноси, према сваком раднику дуг износи од 12.000 до 18.000 КМ, а укупна дуговања према радницима су око 567.000 КМ.
Скупштина града Источно Сарајево је 3. новембра донијела је одлуку о оснивању новог јавног предузећа - Радио Источно Сарајево. Усвојен је Статут и именован Надзорни одбор Радија Источно Сарајево.
Извор: СРНА

