latinica  ћирилица
18/04/2018 |  15:50 ⇒ 15:51 | Аутор: СРНА

У Српској регистровано 22 обољелих од морбила

У Репубици Српској од 6. марта до данас регистровано је 22 обољелих од морбила, од којих је 20 случајева лабораторијски потврђено, саопштено је из Института за јавно здравство Републике Српске.

У општини Источно Сарајево пријављено је шест обољелих, у Вукосављу четири, Модричи три, Новом Граду два, Козарској Дубици два, Лакташима два, а у општинама Власеница, Шамац и Пале по један обољели.

Из Института наводе да су нова два случаја обољелих са подручја општине Лакташи у породичном контакту и да је ријеч о тридесетседмогодишњој особи и једногодишњем дјетету.

Највећи број обољелих регистрован је у узрасним групама од двије до пет година /10/ и 20 до 29 година /четири/, најмлађи обољели има једну, а најстарији 41 годину.

"Од укупног броја обољелих, 21 није вакцинисано или су непознатог вакциналног статуса, само за једно дијете има податак да је вакцинисано првом дозом у складу са обавезним календаром", наводе из Института.

Највећи број обољелих имао је средње тешку клиничку слику, а 18 је хоспитализовано у болницама у Добоју, Источном Сарајеву, Приједору и Универзитетском клиничком центру Републике Српске у Бањалуци.

Из Института за јавно здравство Републике Српске истичу да су хигијенско-епидемиолошке службе домова здравља, гдје су обољели пријављени, у сарадњи са болницама и Институтом, одмах предузеле све мјере за спречавање ширења епидемије.

"Након пријаве епидемије морбила у Србији, односно погоршања епидемиолошке ситуације у окружењу, ниског обухвата МРП вакцином у Српској, почетком новембра 2017. године, Институт је свим домовима здравља и здравственим установама у приватном сектору доставио дописе са препорученим мјерама које треба спроводити с циљем благовременог откривања и пријављивања обољелих од морбила", наводе из Института.

Из Института истичу да је једна од најважнијих провјера вакциналних картона и вакцинација дјеце и омладине према обавезном календару од навршене прве до 19. године, а потом вакцинација невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних МРП вакцином која штити од морбила, рубеоле и паротитиса.

У саопштењу се наводи да ће Институт за јавно здравство у сарадњи са свим здравственим установама и другим релевантним институцијама и даље предузимати потребне мјере за спречавање и сузбијање епидемије и о томе редовно извјештавати јавност.

Морбиле су вирусно, заразно обољење, а болест се манифестује општом слабошћу, малаксалошћу, грозницом, запаљенским промјенама на слузокожи дисајних органа и појавом осипа који се постепено шири по кожи.