latinica  ћирилица
04/06/2018 |  07:47 ⇒ 20:28 | Аутор: СРНА

Жепа: Годишњица страдања српских војника у хуманитарном конвоју

У мјесту Жепа код Хан Пијеска данас је служен парастос, положени вијенци и цвијеће на спомен-плочу на којој је уписано 45 имена српских бораца који су на данашњи дан прије 26 година погинули у одбрамбено-отаџбинском рату.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић подсјетио је да је то био један од планираних, подмуклих и мучких напада на колону Војске Републике Српске који се десио прије 26 година.

"Постојао је договор са муслиманским снагама да колона прође и однесе потребне намирнице војницима који су обезбјеђивали радио-релејни објекат на брду Зловрх. То се није десило, муслиманске снаге су на подмукао начин извршиле напад у којем је погинуло 45 српских бораца", рекао је Савчић новинарима, након данашњег обиљежавања.

Он је истакао да је то био велики шок да у једном дану на малој територији страда толико војника, додавши да је жеља муслиманских снага била да се тим губицима покаже Србима да се не могу бранити и да требају одустати од борбе за слободу.

"То нас није поколебало већ нам је дало снагу да се боримо. Упркос 4. јуну који се десио, и даље смо били толерантни и стрпљиви према муслиманским снагама док нису пети пут напали незаштићена српска села и убили непокретног човјека", нагласио је Савчић и додао да је тада било јесно да се то не може трпјети и српски борци су предузели војну акцију у августу 1992. године и пружили заштиту Србима на подручју Жепе.

Истичући да је борба на простору Жепе завршена у јулу 1995. године, Савчић је рекао да је, што се тиче Срба војног руководства на челу са генералом Ратком Младићем, муслиманско становништво могло да живи у миру наредних 500 година.

Предсједник Одбора породица погинилих бораца са Пала Милојка Јокић истакла је да 23 године долази у Жепу, гдје су погинули српски борци, те додала да још нико није одговарао за тај злочин.

"Не љутимо се више на муслиманске формације које су направиле злодјела, већ се љутимо на наше институције које ништа не раде", рекла је Јокићева и додала да је жалосно и тужно што се сваке године слуша једна те иста прича и што сваке године све мање људи долази на ово мјесто.

Према њеним ријечима, све је мање људи јер је велико разочарање у институције Републике Српске за које су борци дали своје животе, као и то што 26 година након погибије српских бораца на Жепи њихова дјеца нису запослена.

Јокићева је нагласила да ће настојати да научи млађа покољења да долазе у Жепу ради одавања почасти палим српским борцима.

Учесник догађаја на Жепи Остоја Симић са Пала каже да је болно присјећати се догађаја од 4. јуна 1992. године, да је два дана владао пакао и да су најбољи младићи изгинули тог дана, а да рат није био ни почео.

Помену у Жепи присуствовали су И чланови породица погинулих бораца, саборци, представници борачких организација Сарајевско-романијске регије, Српске православне цркве и општина са подручја града Источно Сарајево, као и посланик у Народној скупштини Републике Српске Мирослав Брчкало.

Обиљежавање страдања српских војника на Жепи уврштено је у календар обиљежавања значајних датума из ослободилачких ратова.