latinica  ћирилица
21/11/2018 |  08:30 ⇒ 13:41 | Аутор: СРНА

Цвијановић: Српска мора да инсистира на Дејтонском споразуму

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да Српска мора да инсистира на Дејтонском споразуму, јер је јасно да је тај аранжман омогућио да БиХ функционише у миру више од 20 година и да на овом простору постоји каква-таква коегзистенција која није безбједносно ризична.
Жељка Цвијановић - Фото: РТРС
Жељка ЦвијановићФото: РТРС

- Дејтонски споразум јесте кључ опстанка БиХ, у то дубоко вјерујем, али сам такође свјесна да је због свих ових девијација које су се дешавале у претходном периоду - интервенције међународне заједнице, маса наметнутих одлука високог представника, интервенцијом Савјета за провођење мира /ПИК/ - Споразум поприлично изобличен - рекла је за Срну Цвијановићева и додала да нема ниједног позитивног ефекта таквих потеза.

Према њеним ријечима, да је Дејтонски споразум поштован и у потпуности спроведен, те да није било притисака међународне заједнице, БиХ би данас била много озбиљнија заједница у којој би постојало више разумијевања и повјерења.

- Нажалост, можемо рећи да је међунационално повјерење на минималном нивоу - оцијенила је Цвијановићева.

Предсједник Српске прецизирала је да у БиХ нема довољно разумијевања због тога што се једна од страна у БиХ увијек ослања на интервенцију међународне заједнице.

- Међународна заједница или њен дио који је најприсутнији увијек држи бошњачку страну и оне који пропагирају ту политику - констатовала је Цвијановићева.

Она је оцијенила да је вријеме да се врати прагматизму и види шта је то оствариво у БиХ.

- Ако само браните нешто што је наметнуто, а видите да је наопако, да је мање ефикасно, да није произвело веће међусобно разумијевање, чему онда задржавати те ствари - поручила је Цвијановићева.

Данас су се навршиле 23 године откако је у америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.

Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.