latinica  ћирилица
13/02/2019 |  10:54 ⇒ 15:22 | Аутор: СРНА

И Мађари одбили Помпеа - Америка изгубила "гасни рат"

Мађарска Влада одбила је амерички захтјев да одустане од руског гаса и упркос упорним настојањима државног секретара САД Марка Помпеа да "омекша" ставове Виктора Орбана - тако је Америка и дефинитивно озгубила "гасни рат" са Русијом у Европи.

САД су захтијевале од Орбана да одбаци сарадњу на руско-турском гасоводу "Турски ток", тражиле су активније мађарско учешће у завршетку америчког гасног пројекта на острву Крку у Хрватској за увоз гаса из шриљаца, те да Мађари престану да блокирају сарадњу НАТО-а и Украјине.

Помпео је у Будимпешти на све начине покушао да наведе Орбана да промијени став, али у томе није успио, истичу портали за политичку аналитику.

Америка има циљ да од Мађарске и цијеле Вишеградске групе /Мађарска, Пољска, Словачка и Чешка/ створи нови "санитарни коридор" према Русији. Међутим, Мађари то одбијају, а ни Словаци не желе да буду дио тог пројекта.

За сада, само Пољаци то прихватају, а у Чешкој постоје видљиве разлике између ставова предсједника Милоша Земана, који жели сарадњу са Русијом, и Владе која је и даље за санкције Москви.

Мађари су, како тврде политички аналитичари, оштро поручили Помпеу да у европској политичкој арени постоји огромно лицемјерје.

"Нама је досадило да ви говорите како имамо блиске односе са Русијом, док западне земље јачају своју трговину са Москвом и нико их за то не кажњава", речено је Помпеу.

Американце највише брине то што ће Мађарска учествовати у пројекту гасовода "Турски ток" и куповати руски гас. Истовремо, Будимпешта је, неформално, одбила да купује скупљи амерички гас.

Мађарска није позитивно одговорила на конкурс хрватске Владе о закупу гаса из терминала за течни гас који ће се градити у Омишљу. Мађари су поручили да одлуке о томе доносе на основу тржишних критеријума, односно цијене гаса.

То значи да ће куповати јефтинији, тј. руски гас.

Мађарска би, према америчким плановима, требало да буде најважнија карика у ланцу опскрбљивања централне Европе америчким гасом из шриљаца преко терминала на Крку, који, без активног учешћа Мађара, нема перспективу.

Играње на карту Аустрије и Словеније нема сврхе јер те земље немају интерес за амерички гас - оне су већ прошле године потписале нове дугогодишње уговоре са "Гаспромом" о транспорту руског гаса.

Вашингтон брине и противљење Мађарске у вези са сарадњом НАТО-а и Украјине због кршења права мађарске националне мањине на западу Украјине, којој Кијев брани образовање на мађарском језику и не да јој двојно држављанство.

Након америчког неуспјеха да заустави "Сјеверни ток 2" и одбијања Њемачке да поништи уговор са Русима, услиједило је и одбијање Мађарске да одустане од "Турског тока".

То значи да су Руси добили "гасни рат" у Европи, те да Америка више политичким путем то не може да спријечи, наводе портали за политичку аналитику.