latinica  ћирилица
25/03/2019 |  12:16 ⇒ 14:24 | Аутор: СРНА

Голић: Нигдје нема да власт једне земље жели да уништи природни бисер

Министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић рекла је данас у Сарајеву да се нада да ће Хрватска преиспитати одлуку да одлаже радиоактивни и нуклеарни отпад на Трговској гори, на граници са БиХ, и оцијенила да нигдје нема да власти једне земље желе да загаде такав природни бисер какав је ријека Уна.

Голићева је истакла да би одлагалиште радиоактивног отпада на Трговској гори загадило ријеку Уну и угрозило око 230.000 становника Републике Српске и Федерације БиХ који воду за пиће црпе из базена те ријеке и који живе искључиво од пољопривреде.

- Ријека Уна је проглашена природним добром и парком природе, а у непосредној близини налази се и национални парк Уна - рекла је Голићева новинарима пред почетак међународне конференције "Проблем складишта/одлагалишта радиоактивног и нуклеарног отпада на локацији Трговске горе".

Она је истакла да нигдје нема да власти једне земље желе да загаде такав природни бисер и униште све што људи узгајају.

- Што је најгоре, локација коју су одабрали ни геолошки не одговара за складиштење те врсте отпада јер је то тло водопропусно, испресијецано водотоковима који се директно уливају у ријеку Уну, а прије свега трусно - шести и седми степен трусности. Ниједан параметар не одговара - упозорила је Голићева, констатујући да то не смета да у документима буде написано супротно.

Голићева се нада да ће уколико сви у БиХ буду сложни у захтјеву за дислоцирање одлагалишта радиоактивног отпада са Трговске горе, Хрватска због добросусједских односа у својим институцијама преиспитати ову одлуку и да ће тај отпад одлагати тамо гдје за то постоје еколошки, геолошки и сеизмички параметри.

- У некој перспективи за 15, 20 година то ће бити и европско одлагалиште - додала је Голићева.

Као предсједавајућа Радне групе за праћење стања и активности у вези са могућом изградњом одлагалишта радиоактивног отпада на локацији Трговска гора у општини Двор, у Хрватској, коју је именовао Савјет министара, Голићева је захвалила предсједавајућем Предсједништва БиХ Милораду Додику, те члановима Предсједништва Шефику Џаферовићу и Жељку Комшићу што су препознали овај проблем.

- У потпуности подржавам закључке Предсједништва и да се коначно неко из БиХ огласи и упути оштар и резолутан захтјев Хрватској да се одлагалиште дислоцира и премјести негдје на територију Хрватске, а никако да буде на граници са БиХ - додала је Голићева изразивши увјерење да ће и данашња конференција допринијети томе.

Она је подсјетила да се наведена Радна група пар година уназад "бори" са властима Хрватске у вези са овим проблемом.

- Власти Хрватске никада нас нису званично обавијестиле ни о чему. Ми смо информације црпили са портала независних хрватских медија. Трагично, али истинито - нагласила је Голићева.

Према њеним ријечима, Радна група и еминентни стручњаци са факултета из Тузле, Бањалуке, Сарајева и Београда слали су дописе хрватским властима у којима је указивано на посљедице лошег избора локације за одлагање, односно складиштење радиоактивног и нуклеарног отпада.

- Никада се хрватска страна није удостојила да одговори да нису прихваћене наше примједбе, само игнорантски однос је био према свим нашим иницијативама из БиХ које су долазиле када је ријеч о овој проблематици - рекла је Голићева.

Она је најавила да би након закључака Предсједништва и данашње конференције властима Хрватске требало да буде упућен коначан апел да за одлагање и складиштење радиоактивног и нуклеарног отпада изабере неку од локација које су раније имали као опције – Велебит, Папук или неку од локација које је Словенија предлагала, а налазе се на мјесту настанка нуклеарног отпада, што би било логично.

- Ми знамо да је до 2023. године Република Хрватска треба да своју половину отпада негдје одложи и складишти. Било би најсврсисходније, најнормалније, еколошки најбоље да они тај отпад складиште на мјесту настанка, а то су Врбине - закључила је Голићева.

Конференција, коју су организовали посланици свих нивоа власти у БиХ окупљени у "Зеленом клубу", окупила је представнике власти у БиХ, као и амбасада и међународних институција, те невладиног сектора из БиХ и Хрватске.