latinica  ћирилица
26/03/2019 |  14:24 ⇒ 14:29 | Аутор: ТАНЈУГ

Дуел Скота и Стефановића о Косову

Амбасадор САД у Србији Кајл Скот изјавио је да кад је у питању Косово, рјешење није кривити само једну страну, већ се треба вратити за преговарачки сто. Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић каже да је Београд сагласан да свако рјешење треба да се донесе мирним путем, али да приштинске власти не показују жељу да направе било какав компромис.

Скот је на конференцији за новинаре у Београду одговарајући на коментар министра Стефановића у вези са ситуацијом на Косову и Метохији, навео да се слаже с министром да је ситуација веома компликована и тешка.

- Мислим да није корисно да се криви само једна страна, има доста кривице на свим странама, али рјешење није у томе да се криви друга страна, већ у повратку за преговарачки сто - рекао је Скот.

Према његовим ријечима, треба се вратити озбиљним преговорима како би се ријешило косовско питање и постигао одржив свеобухватан споразум.

- То је циљ САД и ЕУ, и ми охрабрујемо обе стране да предузму кораке и да наставе у том правцу - рекао је амерички амбасадор и додао да очекује да ће косовска влада уз подршку српске открити убице једног од лидера косовских Срба Оливера Ивановића.

Стефановић је Скоту рекао да не жели да улази с њим у полемику јер сматра да без обзира на различите ставове које САД и Србија имају око КиМ, о питању стабилности, безбједности и нормалног живота мисле исто.

- Србија некада тражи да се каже да ако се ми трудимо и чинимо, а друга страна сваким својим потезом шкоди тим напорима, да се то јасно и каже. Писмо које су упутиле САД да се укину таксе на робу из централне Србије било је корисно, али послије тога је требало да иде јача кампања и ЕУ и САД да се то спроведе у дјело - казао је Стефановић.

Додао је да се Београд слаже с тим да свако рјешење треба да се донесе мирним путем и у сарадњи, али да је проблем у томе што су превише пута позиване обе стране да учине све да се дође до нормализације, иако је Приштина та која омета процес.

- Нисмо ми увели таксе никоме, никада, увела их је приштинска власт. Такође, нису испунили ништа од онога што су потписали у Бриселском споразуму већ пет година и нажалост поред свега што је урадио и предсједник Александар Вучић и Влада и поред напора да проналазимо рјешења, приштинске власти не показују жељу да направе било какав компромис, нити корак напред - казао је министар.

Додао је да политички представници Албанаца у Приштини очекују да Београд испуни све што траже.

- Ако је то компромис, ми нисмо спремни да га направимо - рекао је Стефановић и додао да очекује већи напор од САД у том смислу, него од приштинских власти.