

Мишић: Радићемо са Владом на повећању плата
Првомајски празници традиционално се вежу за права радника, како у свијету, тако и на нашим просторима.
Предсједница савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић о овој проблематици причала је у Печату износећи неке ствовове који буде оптимизам за бољу будућност.
- Послодавци кажу да се мало ради. Међутим, није баш тако. Република Српска има свој Закон о празницима, гдје је јасно дефинисано како се ради, односно не ради. Тако је у већини држава, поготово у Западној Европи. Дакле, није пуно празника, али су мале плате - каже Мишићева.
И овај Међународни празник рада прошао је у великом броју активности Синдиката.
- Традиционално савез Синдиката Републике Српске обиљежава 1. мај, па је тако било и ове године. Овај пут отишли смо у неколико праваца. Заједно са инспекторима по пријавама радника врше се контроле да ли има злоупотребе права радника у празничним данима, односно примјене Закона. Инспектори треба да утврде да ли радници треба да раде, односно које су обавезе послодавца, те да изрекну одговарајуће мјере ако се утврде злоупотребе - навела је Мишићева.
С обзиром да су неке активности за 1. мај везане и за настанак Републике Српске, Мишићева истиче да су они одлучили манифестационо да укажу на проблем одласка младе продуктивне радне снаге са ових простора.
- Управо данас говоримо о томе, о бољим условима за све те људе. Радници одлазе због малих плата, и то може да угрози економско и социјално функционисање Српске. Морамо створити амбијент да радници живе од свог рада, а тада ће стати и одласци. То би била наша највећа побједа - поручила је Мишићева.
Већ неколико година се чека закон о колективном уговору, а предсједница Савеза синдиката Српске истиче да се чекању ближи крај.
- Три године преговарати о једном документу јесте дуг период. Али, ако знате да је закон о колективном уговору веома сложен процес, онда вам је јасно зашто је то тако. Нису сви социјални партнери били спремни за компромис, како би се повећале зараде и примања радницима. То је Колективни уговор који важи за све у Републици Српској. Дакле, не само за потписнике, већ за све раднике. То је тзв. проширено дејство. Успјели смо у намјери да Влада Српске донесе одлуку да износ регреса, а то је најнижа плата, буде ослобођен доприноса. Послодавци неће плаћати 63 одсто на 450 КМ, па ће радници добити најмањи регрес - тих 450 марака. Потом, ту су још регулисана плаћања за вријеме прековремених сати, празника, годишњих одмора - наставила је Мишићева.
Очекује се да документ буде на столу до 20. маја, а према ријечима Мишићеве највећи терет у преговорима изнијела је Влада Републике Српске.
- У колективном преговарању нема побједника и губитника. Међутим, Влада Републике Српске је својом одлуком о неопорезивању регреса допринијела да се ова прича доведе до краја. Инспектори ће имати пуне руке посла, у контроли примјене законских ријешења. Ако треба да се повећа број инспектора, дати им веће плате, али и овлашћења. Треба дати алате инспекцији. И предсједник Владе Српске Радован Вишковић је рекао да треба и инспекторе контролисати, да штите права свакоме од нас. Морате знати да постоје послодавци који исплаћају регрес од 1.200 КМ. Не можемо све генерализовати. Тим добрим послодавцима је јако важно да се закон примјењује једнако за све - тврди Мишићева.
Послије усвајања документа о Колективном уговору на столу ће се наћи још неке ствари.
- Тај уговор представља одскочну даску за убрзање процеса колективног договарања на нивоу грана и гранских удружења послодаваца. Значајно је рећи да је пред гранским синдикатима огроман посао, али спремни смо да помогнемо да се посао заврши до краја. Да коначно можемо рећи Европској комисији, ЕУ, али и цијелом региону да Република Српска има свој колективни уговор - нагласила је Мишићева.
Осврнула се и на одлазак младе снаге из Српске.
- У појединим областима већ недостаје радне снаге. Ако немате радну снагу, ви економски губите битку. Школовани људи одлазе, јер не могу да раде за 500 марака, или да трпе самовољу послодаваца - истакла је Мишићева.
Каже да су на Западу међу најбољим радницима.
- Па како то да ваљају Ангели Меркел, а не ваљају нама. То није добра прича. Одлазе, јер немају услове да оснивају породице. Простом математиком, ви на 100 КМ заређених, дајете 64 марке држави. Уколико послодавци не повећају плате, нема профита нити за њих, и онда смо сви на губитку - рекла је она.
Многи је, каже, питају да причају о правима радника, а обавезе нико не спомиње.
- Радник долази на посао, послодавац организује посао. Радник може нарушити дисциплину, али закон је ту флексибилан, у сваком тренутку може му дати отказ - јасно је навела Мишићева.
За крај разговора Мишићева је поручила да обећања дају политичари, а да ће се она наставити борити за права радника.
- И ја сам као предсједница Савеза синдиката једна од 265.000 оних који раде у Српској. Обећања дају политичари, а ја могу обећати заједно са 15 мојих колега из гранских синдиката, који представљају 96.000 запослених у различитим секторима, да ћемо наставити интезивно радити са Владом на повећању плате - обећала је Мишићева.
Вјерује да ће од јула већ имати најмању плату од 500 марака, али и да ће пропорционално повећати све плате у Српској.
Цијели разговор можете погледати овдје.