

Заев: Јужни крак Коридора 10 величанствено постигнуће
Фабрици је истакао да је ових 26 километара ауто-пута кроз Грделицу, омогућених кредитом Европске инвестиционе банке, али и уз помоћ Свјетске банке, изузетно значајно, јер не само да боље повезују Србију и Сјеверну Македонију, већ и Аустрију, Хрватску, Словенију и Грчку.
Он каже да је ово посљедњи дио дугог паневропског ауто-пута - Коридора 10 од Салзбурга у Аустрији до Солуна у Грчкој.
Фабрици је на свечаности у Владичином Хану код новог моста Врла, истакао да је побошање повезаности и веза унутар западног Балкана и између овог региона и ЕУ, кључни фактор развоја, јер ће донијети и нова радна мјеста и друге користи грађанима.
- Мислим да ће ово бити не само дио инфраструктуре већ и елемент шире повезаности, што значи сигурни путеви, лакше прелажење граница и инфраструктура достојна 21. вијека. Путеви увијек воде људе у правцу њихових одредишта. Вјерујем да овај пут води Србију и читав регион у правцу ЕУ - рекао је Фабрици.
Премијер Сјеверне Македоније Зоран Заев рекао је у обраћању да је овај ауто-пут величанствено постигнуће у складу са европским вриједностима повезивања и комуникације.
Он је истакао да се грађани Сјеверне Македоније радују успјешним подухватима свих својих сусједа, па тако и пријатељске Србије и пријатељског српског народа.
- Сада је од Скопља до Београда потребно три и по до четири часа. Ова временска дистанца између главних градова одсликава блискост наших народа - рекао је Заев.
Он је истакао да је важна сарадња у области инфраструктурног повезивања у склопу европских интеграција региона.
Заев је истакао да је данашњи догађај прилика да се потврди још једном велико пријатељство Србије и Сјеверне Македоније и указао да овај пројекат прдставља корист за српски, народ Сјеверне Македониеј и све народе у региону.
Свечаности су, осим предсједника Србије Александра Вучића, предсједавајуће Предсједништва БиХ Милорада Додика, премијера Србије Ане Брнабић и чланова Владе Србије, присуствовали и извођачи радова, финансијери и чланови дипломатског кора у Србији, међу којима и амерички и британски амбасадори, Кајл Скот и Денис Киф.