latinica  ћирилица
06/06/2019 |  21:42 ⇒ 22:26 | Аутор: СРНА

Цвијановић: Српска стабилна и функционална, на нивоу БиХ мртвило

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је да је Српска стабилна, сигурна, функционална и способна да одговори на изазове и проблеме, док је на нивоу БиХ опште мртвило, што се види на примјеру Савјета министара у техничком мандату.
Жељка Цвијановић - Фото: РТРС
Жељка ЦвијановићФото: РТРС

Цвијановићева је нагласила да је у Српској након избора показана способност, капацитет и воља за формирање власти, те конституисана нова Влада, која је без дана паузе наставила да функционише преузимањем дужности од претходног сазива.

Она је истакла да је потенцијал ове Владе комбинација искуства и зрелости са ентузијазмом и енергијом млађих људи, којих је много у новом сазиву.

- Остављено јој је добро насљеђе, а и они су наставили са добрим радом. У претходном периоду смо направили добру основу, повећавали плате и пензије, доносили законска рјешења која су раније била незамислива. Актуелна Влада је направила договор са пензионерима да се иде са додатним повећањем пензија, а направили су аранжмане и са осталим друштвеним групацијама и нико није остављен по страни. Има добар однос са пословном заједницом и солидну комуникацију са синдикатом - рекла је Цвијановићева за Телевизију К3.

Она је нагласила да се не може ни претпоставити када ће власт бити формирана на нивоу БиХ јер не постоји конкретан проблем који је до тога довео.

- То не можемо објаснити ни на један други начин него да је ријеч о политичкој игри, мрцварењу и уцјењивању. У оваквим стварима не можете имати никакву предвидивост и сматрам да смо сви постали заробљеници политике из политичког Сарајева - навела је Цвијановићева.

Она је напоменула да то показује и узурпаторски приступ, односно намјера да буде узурпирано вријеме и мандат неког ко је добио подршку грађана на изборима.

- И институције ЕУ су врло јасно рекле да је нужно спровести изборни резултат и формирати власт да би БиХ добила кредибилитет, јер европски пут подразумијева активизам свих нивоа власти - истакла је Цвијановићева.

Коментаришући инсистирање политичког Сарајева на чланству у НАТО-у, Цвијановићева је рекла да је то непотребно наметнуто као тема, да би се имало оправдање зашто није формирана власт.

- Овде је логика сљедећа - имате јасне побједнике међу партијама у сва три народа, можете испоштовати све што је предвиђено, онда формирате власт и бавите се темама које су у надлежности Савјета министара и показујете активан однос према ЕУ - нагласила је Цвијановићева.

Она је подсјетила да је ово изборна година у ЕУ када ће бити формиране европске институције и оцијенила да то треба искористити.

- Они хоће резултат и ми хоћемо резултат. То је политички прагматизам. Али сада у БиХ на дневном реду није ништа, осим празне приче да треба да прихватимо нешто да би формирали Савјет министара. То је уцјена - рекла је Цвијановићева.

ГРАЂАНИ ДА ВЈЕРУЈУ МУП-у СРПСКЕ, ДРУГИ ГУРАЈУ ПРОБЛЕМЕ ПОД ТЕПИХ

Предсједница Српске рекла је да грађани треба да вјерују Министарству унутрашњих послова Српске који брине о њиховој безбједности и ради свој посао за разлику од безбједносних агенција на нивоу БиХ које гурају проблеме под тепих, нису свима на располагању, па чак воде и међусобне обавјештајне ратове.

- Увијек смо били опредијељени да МУП Републике Српске сарађује са другим безбједносним агенцијама у БиХ, региону, Европи и глобално. МУП Српске је показао да може да буде поуздан партнер у међународним акцијама на сузбијању организованог криминала, тероризма, сајбер криминала или било којих других видова криминала - каже Цвијановићева.

Према њеним ријечима, проблем је што у БиХ постоји политички амбијент који, умјесто да буде подстицајан за сарадњу, доприноси сасвим другачијој ситуацији.

- Ја никада не добијам никакве безбједносне податке, иако бих требала по закону, јер се рад безбједносних агенција на нивоу БиХ плаћа и новцем пореских обавезника у Српској - истакла је Цвијановићева.

Она је напоменула да заједничке агенције морају да буду на располагању свима, али да то, нажалост, није случај.

Цвијановићева сматра да би промјеном власти на нивоу БиХ требало да буде креирана другачије пракса у погледу достављања безбједносних информација Српској и сарадње безбједносних институција.

- Морамо имати амбијент и праксу да сарађују на нормалан начин, а не да гледате преко политичког нишана неку другу агенцију која спроводи закон и треба да допринесе бољој безбједности грађана - каже Цвијановићева.

Говорећи о критикама на формирање резервног састава полиције, Цвијановићева је истакла да МУП Српске носи обиљежје државности и да је то једина униформисана сила Републике Српске.

- Осим што брине за безбједност, полиција има и јаку копчу са идентитетом и због тога је на удару. Постојале су многе иницијативе да МУП Српске буде размонтиран и стављен у потчињен положај неког главнокомандујућег или неког министра који би сједио у Сарајеву. То су пропале иницијативе, али нису пропала настојања да се стално проблематизује МУП Српске - нагласила је Цвијановићева.

Она је подсјетила на приче о паравојним формацијама и набавци дугих цијеви у Српској, а да нико никада није причао када се врши набавка дугих цвијеви за кантоналну и федералну полицију, као и за Агенцију за истраге и заштиту.

Говорећи о мигрантској кризи у БиХ, Цвијановићева је подсјетила да је Влада Српске још прије годину дана донијела закључке да Република Српска нема способност да збрињава мигранте.

- Ми смо тада рекли да желимо да будемо хумани и да пружимо подршку, али не и да трајно смијештамо мигранте - рекла је Цвијановићева.

Предсједница Српске је упозорила да није познат безбједносни профил и историја било којег мигранта, односно да ли су учествовали у терористичким нападима или били на ратиштима и које потенцијалне болести имају.

- Не прихватам критике да је Република Српска нехумана, док се ЕУ оградила жицом због миграната - нагласила је Цвијановићева.

Она је изјавила да се у БиХ настоји релативизовати, умањити и гурати под тепих и проблем повратника са страних ратишта.

- Имамо различите податке о броју лица која су била на страним ратиштима, колико их је настрадало, а колико се вратило у БиХ. Имали смо нагодбе у правосуђу БиХ оних који су се вратили и чињеницу да су добијали мале казне, што је трауматично - рекла је Цвијановићева.

Све то, каже она, показује да постоји несигурност у БиХ.

- Нисам видјела предани рад институција БиХ када је ријеч о одласцима људи из БиХ на страна ратишта, али и у рјешавању проблема мигранта, односно да ли постоји адекватна контрола ових лица. Упорно затварају очи пред овим проблемима, што кажем и странцима - каже Цвијановићева.

Према њеним ријечима, у БиХ се више не прича ни о параџематима, али се реагује на окупљања неких удружења у Вишеграду.

- Стално имам утисак да се бавимо темама које су потрошене, а не процесима важним за живот грађана - нагласила је Цвијановићева.

Она је поручила да се мора ући у озбиљну реформу Суда и Тужилаштва БиХ.

- Европљани су напустили причу о структуралном дијалогу о реформи правосуђа у БиХ, јер су се суочили са опструкцијом из Сарајева и нису имали довољно снаге да се томе супротставе - рекла је Цвијановићева.

Она је напоменула да се пажња мора посветити системским рјешењима.

- Друштво и грађани траже да се крене у реформисање. Имамо довољно кадра за реформе и вјерујем у наше људе, али је важно да постоји почитичка воља за све то - каже Цвијановићева.

ЧВРСТИ И ЈАСНИ ОДНОСИ СРПСКЕ СА РУСИЈОМ

Предсједница Републике Српске изјавила је да Српску са Русијом вежу чврсти политички и економски односи уз висок ниво разумијевања, те да су са њом ствари јасне јер чврсто стоји на позицијама Дејтонског споразума.

- Посљедњих година настоји се проблематизовати та веза, ми смо на то већ навикли. Наше опредјељење је да са свима радимо и сарађујемо. Са Русијом су ствари јасне, она чврсто стоји на позицијама Дејтонског споразума и утолико је и комуникација лакша - додала је Цвијановићева.

Она је истакла да је доказ добрих односа и то што она и српски члан Предсједништва БиХ Милорада Додика присуствују Међународном економском форуму у Санкт Петербургу.

- Српска је заинтересована за сарадњу са свима у политичком, економском и културном смислу и да градимо разумијевање - рекла је Цвијановићева за телевизију К3.

Говорећи о дијаспори, Цвијановићева је оцијенила да је српски народ у иностранству ресурс Републике Српске и да са њима треба продубити сарадњу на политичком и економском плану.

- За Српску је важно да њени грађани, гдје год да живе, учествују у политичким процесима. У дијаспори препознајем позитиван однос према очувању Републике Српске, они желе да дају допринос нашим институционалним напорима и ја то цијеним - истакла је Цвијановићева.

Она каже да са задовољством одржава контакте са дијаспором и да су институције Српске много научиле из сугестија и притужби Срба који живе у свијету.

- Посебно нам је корисно што смо претходних година идентификовали важне карике које нас спајају са свијетом, прије свега, оне који имају важне позиције у институцијама или дјелују у оквиру међународних финансијских организација - појаснила је Цвијановићева.

Она је оцијенила успјешним други Форум дијаспоре који је прошле седмице одржан у Бањалуци.

- Са Форума је поручено да смо заједно и да можемо заједно радити и доприносити развоју Републике Српске. Добила сам похвале од неких учесника да је Форум дјеловао свјетски и да је био добро организован - рекла је Цвијановићева и нагласила да ће форуми и даље бити одржаван.

Она је навела да расијани Срби, помажући своје породице које су остале у Српској, већ помажу Републику, али да је циљ да увиде интерес и покрену бизнис и улажу у даљи развој Републике Српске.

- Важно је да имамо и политичку везу, која повезује институције Републике Српске са њеним грађанима, без обзира да ли они живе у Српској или изван ње и то је наишло на одобравање - каже Цвијановићева.

Она је оцијенила да у повезивању институција Српске са дијаспором у великој мјери помажу представништва Републике Српске у иностранству и активности које предузима Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу кроз јачање његовог одјељења за дијаспору.

- Велики значај имају и представници епархија Српске православне цркве изван матице, јер Црква представља најснажнији фактор који окупља народ. Наши људи у иностранству су опредјељени да његују идентитет и традицију, једини кохезиони фактор је Црква и наши свештеници тамо, заиста, раде добар посао - рекла је Цвијановићева.

Цвијановићева је рекла да не постоји формална или нека друга баријера за несметан рад привредника из дијаспоре, али да је проблем БиХ то што представља дестимулативно окружење, које не препознаје акцију, иницијативу, нити партнерство.

Говорећи о негативним демографским трендовима у Српској и исељавању великог броја становника, а посебно младих, Цвијановићева је истакла да се на санирању тог проблема мора радити стратешки, јер то нису ствари које могу бити ријешене преко ноћи.

- Али сам сигурна да циљаним мјерема можемо да појачамо демографску основу Српске. То значи да требамо креирати сет различитих системских мјера, које не значе увијек само давање новца, већ и низ нефинансијских мјера. Наш проблем није више само у омјеру новорођених и умрлих, већ је акутни проблем резултат одласка људи, за које вјерујем да нису сви отишли трајно, и већ су се вратиле неке цијеле породице. И тамо је тежак хљеб - рекла је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, дошло је вријеме у којем људи трагају за новим могућностима и пред тим се не смију затварати очи, већ треба сагледати који су главни разлози због којих људи одлазе, односно да ли је то висина плате, недовољно посла или лош амбијент, па имају визију да је негдје боље и сигурније.

Она је подсјетила да је у мандату Владе чији је била предсједник уведено неколико мјера усмјерених на побољшање демографске слике и подстицање наталитета.

- Поносна сам што смо увели мјеру којом третирамо и незапослене и запослене породиље. Када је ријеч о запосленим породиљама, важно је да оне не зависе од милости или немилости послодавца, јер је Влада преузела на себе обавезу да рефундира накнаде за породиљско боловање у бруто износу. Незапосленим породиљама смо обезбиједили мјесечну накнаду у трајању од 12, односно 18 мјесеци и веома сам поносна што сам као жена успјела да ријешим те ствари - нагласила је Цвијановићева.

Она је указала да свијет улази у еру дигитализације, свјетска економија се мијења и образовање то мора да испрати.

- Морамо имати храбрости да подвучемо црту и кажемо да нећемо више уписивати ученике и студенте за занимања за која се зна да неће имати посла - рекла је Цвијановићева.