

Ђукановић очекује признање црногорске православне цркве
Он је навео да би га изненадило да у Цариградској патријаршији размишљају другачије.
- То би било супротно канонском праву и темељном принципу етнофилетизма. Као што смо 1918. остали без државе, па након тога, без обзира што је било насилно, логично 1920. остали без цркве - рекао је Ђукановић за Телевизију Н1.
Он је подсјетио да су се 2006. године промијениле околности и Црна Гора постала независна држава, те да, у складу с тим, организација Српске православне цркве прати организацију државе.
Ђукановић истиче да нема говора о покушају да, доношењем новог закона о слободи вјероисповијести, цркве и манастири у Црној Гори буду отети од Српске православне цркве и додијељени црногорској православниј цркви.
- Ријеч је о грозној и грубој политичкој манипулацији - нагласио је Ђукановић.
Он је рекао да не доживљава као пријетње изјаве српских званичника који га оптужују да креће у "отимање манастира СПЦ у Црној Гори".
Ђукановић каже да је, према архиви Црне Горе, ријеч о државној имовини, те да у црногорском Уставу и данас пише да је својина неотуђива.
- То значи да ће имовину сачувати свако ко може да приложи валидну документацију и докаже под каквим је условима правно ваљано дошао до стицања имовине која је до 1918. године била државна - навео је Ђукановић.
Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић оптужио је Српску православну цркву да покушава да чува инфаструктуру велике Србије и да омета европски пут Црне Горе, те најавио обнову црногорске православне цркве.
Митрополија црногорско-приморска је у суботу, 15. јуна, организовала Тројичиндански сабор пред Саборним храмом Христовог васкрсења у Подгорици с циљем да се у заједничкој молитви православних вјерника пошаље јасна порука да је једини прави пут - пут богољубља и братољубља.
Сабор је сазван у знак протеста због предложеног закона о слободи вјероисповијести који предвиђа одузимања имовине, односно храмова, Српске православне цркве у Црној Гори.