

Линта: Системски се крше људска права 1,2 милиона протјераних Срба

Због тога је, наводи Линта у саопштењу, Савез Срба из региона евидентирао отету, уништену и другу имовину протјераних Срба и других грађана из Хрватске, БиХ и Словеније.
Укупно су 10.322 породице попуниле образац за евиденцију, односно више од 30.000 протјераних Срба и других грађана.
- С обзиром на то да је са подручја Хрватске и БиХ протјерано више од милион Срба и других грађана, ова евиденција може се сматрати веома репрезентативном анкетом - истакао је Линта.
Након завршене евиденције, напоменуо је он, извршена је анализа прикупљеног материјала и сачињен извјештај са прецизним подацима о систематском кршењу људских права протјераних Срба и других грађана.
У извјештају су наведени конкретни подаци о материјалним губицима у вези са уништеном и отетом непокретном и покретном имовином, финансијским губицима /неисплаћене пензије, динарска и девизна штедња.../ и непризнатим радним стажом, те неадекватном размјеном, обновом и продајом имовине.
Линта је најавио да ће Савез Срба из региона овај извјештај послати на адресе свих значајних међународних организација, као што су УН, ЕУ, Конференција за европску безбједност и сарадњу, Савјет Европе, те на адресе водећих држава свијета.
Савез Срба из региона ће тражити, прије свега, од ЕУ, односно Европског парламента, Европског савјета, Савјета министара и Европске комисије да изврши притисак на Хрватску, БиХ и Словенију да поштују Повељу УН о људским правима, Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода.
Овај савез ће тражити да Словенија и Хрватска испуне преузете обавезе потписивањем уговора о приступању ЕУ, као и да БиХ испуни Анекс 7 Дејтонског мировног споразума који се односи на повратак имовине избјеглих и расељених лица.
- Јасно је да није могуће успоставити трајни мир и стабилност, међусобно поштовање и повјерење у региону без проналажења правичног рјешења питања отете и уништене имовине и других отетих права - истакао је Линта.