

Симпозијум хирурга у Фочи
Међу њима је и оперативни захвати који методом "гледања унутра" пацијенту омогућавају бржи опоравак. О овим и другим темама говорило се у Фочи на 12. Симпозијуму хирурга.
У румунском граду Крајова са око 300.000 становника, они који су старије животне доби имају све више проблема са стомачном килом. Универзитетска болница развила је напредну праксу лијечења обољења – лапараскопском методом.
- Много смо уложили у рјешавање овог проблема. Постали смо водећи центар у овом дијелу Европе. Пацијенти имају брз опоравак и излијечење што је предност лапараскопске хирургије - рекао је Валерију Сурлин, професор Медицинског факултета Крајов.
У Фочи се говорило и о норвешком успјеху операције муцинозних тумора. Позитивне примјере фочански хирурзи истичу и кроз сарадњу са колегама из Београда и Новог Сада и код захтјевних операција рака. На усавршавање у Јапан су послали максилофацијалног хирурга.
- Што значи да ипак покушавамо да уђемо на мала врата у велике свјетске и европске клинике да покупимо њихова искуства - навео је Радмил Марић, предсједник Асоцијације хирурга Републике Српске.
- Трендове пратимо, хирургија напредује, техника иде напред ,тако да имамо све веће и боље могућности за рад, идемо у корак са свијетом, али и знање имамо - напоменуо је Зоран Радовановић, директор Института за онкологију Сремска Каменица.
За методу "гледањем унутра" без ножа и ожиљака залажу се и у Удружењу ендоскопских хируга БиХ. Према комшијском рецепту учења у операционој сали новине ускоро и у овдашњим болницама.
- Планирамо прво у Фочи, а потом у Сарајеву од сљедеће године развијати нове методе учења гдје би нам долазили гости предавачи из Србије и Хрватске - истакао је Самир Делибеговић, професор Медицинског факултета Тузла
Фочанске дане хирургије, на којим се које од 2008.године усавршавало скоро 2.000 хирурга и љекара других специјалности, са Асоцијацијом хирурга и Српско љекарског друштва, организују Медицински факултет и Универзитетска болница Фоча.