

Обиљежене 144 године од почетка устанака у Херцеговини
Обиљежавање годишњице Херцеговачког устанка, познатог као Невесињска пушка, организовали су Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске, општина Невесиње и овдашња Борачка организација.
Након литургије у цркви Христовог Васкрсења у Невесињу код споменика невесињским устаницима служен је парастос.
Републичке и општинске делегације положиле су цвијеће, а међу присутнима и ове године била је Наташа Глигорић, праунука чувеног харамбаше Пера Тунгуза. Поносна је, каже, на свог прадједа и остале невесињске јунаке који су својом храброшћу у српској историји оставили неизбрисив печат. Подсјетила је да је њен прадјед са 30 хајдука на Ћетној пољани у мјесту Бишина код Невесиња испалио прву Невесињску пушку 5. јула 1875. године и напао турски караван.
- На овом мјесту сваке године одајемо почаст витезовима Невесињске пушке, а харамбаша Перо Тунгуз неће мријети док народ траје, јер се народ овог краја понос својом историјом и традицијом - каже Глигорићева.
Овај догађај један је од најзначајнијих у историји српског народа који је промијенио геополитички карту Европе, поручено је из Крекова код Невесиња.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је да је Невесиње кроз историју увијек било град херој.
- Невесиње је током своје дуге историје показало да су Невесињци један слободољубив народ који је бранио од далеко јачег непријатеља своја огњишта, своје најмилије, своју слободу и част - истакао је Милуновић.
Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић истакао је огроман историјски значај овог догађаја, те нагласио да се српски народ сјећа прошлости због своје будућности.
- Доказујемо да слободу цијенимо више од свега. И данас поручујемо да смо слободу спремни бранити по сваку цијену, али се, прије свега, залажемо за мир на овим просторима - рекао је Савчић.
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић рекао је да је Невесиње поносно на своје претке и да је Невесињска пушка један од најзначајнијих догађаја српског народа.
- Невесињска пушка и историјски догађаји с краја 19. вијека били су инспирација и људима који су од 1992. до 1995. године бранили слободу и стварали Републику Српску - рекао је Авдаловић.
Подсјетимо, прва Невесињска пушка био је устанак подигнут у мјесту Крекови у општини Невесиње 9. јула 1875. године против отоманске власти и убрзо се проширио на цијелу БиХ, уз подршку Србије и Црне Горе.
Друга Невесињска пушка, познатија као Улошки устанак, избила је у јануару 1882. године нападом устаника на аустроугарску жандармеријску станицу у Улогу због доношења такозваног Војног закона о обавезном служењу војске младића из БиХ.
Невесињска антифашистичка пушка представља оружани отпор усташама 3. јуна 1941. године у селу Дрежањ, након масакра 27 људи у селу Удрежњу код Невесиња.