latinica  ћирилица
15/08/2019 |  20:09 ⇒ 20:22 | Аутор: Вечерње новости

Сјећање на великог Растка Петровића

На данашњи дан, прије 70 година, умро је велики српски књижевник Растко Петровић.

Романописац, пјесник, есејиста, путописац, ликовни критичар, дипломата, свјетски путник, колекционар умјетнина, етнограф, даровити цртач, камерман и фотограф... - Растко Петровић, преминуо је изненада, од "тромбозе срца", на данашњи дан прије седам деценија, у Вашинтону.

Девето дијете учитеља Милеве и Мите, млађи брат славне сликарке Надежде Петровић, који је са српском војском са 17 година прошао албанску голготу, а послије рата, као француски ђак у Србију доносио авангардна европска стремљења у умјетности и књижевности, умро је сам, у емиграцији. О Растковом одласку тадашња српска штампа није извјестила, док је париски Монд објавио:

"Из Вашингтона јављају о смрти југословенског пјесника и романсијера Растка Петровића... Његова смрт у 51. години дубоко ће се осјетити у свијету књижевности".

Његови посмртни остаци пренијети су на београдско Ново гробље тек 1986. године.

У српским књижарама, поводом седамдесет година од смрти, данас се у издању куће Порталибрис објављена сабрана дјела, како би подсјетила на и даље у великој мјери заборављеног умјетника. Реиздања свих Расткових дјела обухватају романе "Бурлеска Господина Перуна Бога Грома", "Са силама немерљивим" и "Људи говоре" (у једној књизи), "Дан шести", књиге поезије "Откровење" и "Поезија", путописну прозу "Путописи" и "Африка", есејистичке и критичке радове у књизи "Есеји и чланци", дипломатску и приватну преписку у "Дипломатским списима".

Као један од најобразованијих и најдаровитијих писаца своје генерације, одушевљавао се изворним облицима умјетничког и духовног израза, а њих је проналазио како у нашој народној књижевности тако и у примитивном стваралаштву афричких и америчких домородаца. У своја дјела уносио је обредне пјесме, разбрајалице, бајалице, легенде, предања...

Не чуди што су управо предмети ритуалне намјене - идоли, рељефи, маске, фетиши, примитивни музички инструменти, накит, дијелови оружја, посуђе, њих укупно 40 које је донио из Африке - дио оставштине похрањене у Народном музеју, у Збирци Надежде и Растка Петровића, коју је као легат оставила њихова сестра Љубица Луковић. Етнографску грађу збирке чини чак 108 експоната, а поред афричих, има их и из Океаније, Сјеверне и Јужне Америке. На својим експедицијама, Растко је снимао филмове, као и велики број фотографија.

Богата је и Расткова библиотека, са више од 600 књига и 100 часописа, али и епистоларна грађа. На вриједну и још недовољно истражену колекцију дописница упућује Лидија Хам, из Народног музеја.

- Из свих крајева свијета, постоји чак 449 разгледница, које су слали Надежда и Растко својој породици, а има и оних добијених од пријатеља. Неке од њих налазе се у албумима, али и их има још доста које би требало да се ишчитају, изуче и систематизују, чиме би могли да добијемо нове податке о Растковом и Надеждином животу - истиче она.

Занимљиве су и грамофонске плоче великог писца. На њима има звукова Африке и Мексика, али и џеза.

Осим тридесет радова Надежде Петровић, Љубица Луковић је Народном музеју повјерила и седам Расткових акварела, међу којима су "Бјекство у Египат", "Предио из џунгле", "Оријентална играчица"... Али, у ликовном дијелу збирке су и дјела предводника историјских авангарди, које је писац прикупио као колекционар. Ријеч је о Пикасовом бакропису, Роденовом акварелу, Модиљанијевим, Коктоовим и цртежима Маркса Ернста, док су слика Моиза Кислинга "Полуакт дјевојке" и графика Жоржа Руоа "Глава Ибија", сада дио сталне поставке националног музеја.