latinica  ћирилица
25/08/2019 |  11:05 ⇒ 11:16 | Аутор: Kurir

Балкан пун повратника из ратова у Сирији и Ираку

Хиљаде бораца из Сирије и Ирака враћа се у своје матичне државе, планирају да се групишу и оснују кампове за даље дјеловање.

Повратници који су се борили на простору Исламске државе, а поријеклом су са Балкана, ускоро ће у великом броју опколити Србију, што је озбиљан безбедносни аларм!

Како Курир сазнаје, џихадисти планирају груписање на одређеним локацијама широм Босне и Херцеговине, те Албаније, што ће им омогућити да се уједине и делују против хришћанских држава с којима се граниче, а Србија им представља посебан трн у оку.

- Министарство унутрашњих послова Херцеговачко-неретванског кантона већ је упозорило на катастрофалне посљедице за безбједност ако би у Прихватни центар Салаковац биле смјештене породице повратника са ратишта у Сирији. Незваничне процјене говоре да се ради о 300 особа из БиХ које су на подручју Сирије и око 50 мушкараца у заробљеничким камповима под надзором Курда и савезничких снага - наводи извор Курира и додаје је још већа опасност за регион то што трећу годину заредом, према броју захтјева и добијених дозвола за боравак у Албанији, прво мјесто заузимају муџахедини из Сирије, Пакистана и Ирака.

Безбједносни стручњак Џевад Галијашевић каже да је повратак ратника уперен директно против безбједности цијелог региона, па и Европске уније.

- У БиХ и Мостар долазе у таласима припадници радикалних верских идеологија, неутврђеног и сумњивог поријекла. Они су преплавили подручја која насељавају Хрвати у БиХ. Вјерска и етничка слика се под притиском ових повратника са ратишта значајно мијења. Поједини политичари покушавају да одвуку пажњу од ових врло опасних процеса, који се ових дана реализују у БиХ - оцењује Галијашевић.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да приштинска власт има благонаклон однос према џихадистима који су се на КиМ вратили са ратишта из Сирије и Ирака и да је то велика опасност.

- Наше службе раде свакодневно и неће дозволити да се било каква нестабилност пренесе на централни дио Србије. Свјесни смо ризика који постоји, али имамо адекватне снаге које на то могу да одговоре - рекао је Стефановић и додао да се активности тих људи прате како не би довели у опасност грађане од могућих терористичких аката.

Политичко-војни аналитичар Зоран Драгишић истиче да све повратнке морају да прате и процесуирају надлежне службе јер то државе региона третирају као кривично дјело.

- Србија има одличне безбедносне и војне потенцијале за одбрану, безбедност грађана није угрожена. Активно се прате кретања исламских бораца који су држављани Републике Србије, па онда и из региона. Свака држава из окружења мора да се побрине да они буду процесуирани за оно што су радили - наводи Драгишић.

 Директор Међународног института за безбједност Орхан Драгаш каже да БиХ нема институционалне капацитете да се суочи са оваквим изазовима, а тај посао отежава сукобљавање политичара из српског, бошњачког и хрватског корпуса, што повећава ризик од екстремистичких напада. Он подсјећа на недавно упозорење које је објавила Амбасада САД у Приштини америчким држављанима због "актуелне пријетње коју представљају транснационалне терористичке организације и појединици који заговарају екстремистичке идеологије". У поруци се додаје да су екстремисти и даље фокусирани на туристичке локације, велике јавне скупове, тржне центре, прометне путеве, као и друга мјеста која посјећују грађани западних земаља.

- Ово је велика пријетња јер кад Америка изда такво упозорење, то је већ акутна опасност. Није искључен њихов покушај удара на Србију јер су имају исте интереси као и приштинске власти.

Министар безбједности у Савјету министара Драган Мектић донио је одлуку је да се повратници из редова Исламске државе и њихове породице смјесте у Прихватни центар Салаковац, надомак Мостара, чему се оштро супротставља његов замјеник Мијо Крешић. Мектић сматра да је Салаковац идеално мјесто за босанскохерцеговачке држављане који се по основу реадмисије враћају у земљу, а у ту категорију, тврди, спадају и лица која су тренутно у заробљеничким камповима у Ираку и Сирији због ратовања на страни Исламске државе.

- Не може нико да говори да се у Салаковац не могу смјестити те особе. Није то Крешићева приватна имовина, па да говори може ли или не може. Нека каже зашто не могу и ко ће спречити да се тамо смјесте када је то једино мјесто у БиХ за ту намјену - рекао је Мектић.