latinica  ћирилица
03/09/2019 |  18:37 ⇒ 04/09/2019 | 08:19 | Аутор: РТРС

Прве поруке Метјуа Палмера већ узбуркале јавност у Српској

Изјаве новоименованог специјалног изасланика САД за Балкан Метјуа Палмера о Дејтонском споразуму проузроковале су оштра реаговања званичника Републике Српске. Палмеру поручују да Дејтонски уговор не може бити мијењан без сагласности сва три конститутивна народа. Представници Републике Српске америчког дипломату оптужују и за рушење споразума тројице лидера о формирању Савјета министара БиХ.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик каже да је Палмер охрабрио снаге које су прижељкивале крах споразума СНСД-а, СДА и ХДЗ-а о новом Савјету министара. Тврди да је застоју преговора допринијело инсистирање Америчке амбасаде на појашњењу међустраначког споразума у дијелу који дефинише сарадњу БиХ са НАТО-ом.

- Два дана након споразума Бакир Изетбеговић излази и каже да је све сам објаснио са америчким амбасадором. Три - четири дана након тога, Палмер је рекао да мора прво ићи акциони план. То је дало крила Жељку Комшићу и осталима који су споразум хтјели да сруше - изјавио је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик.

Изетбеговић и данас, наводно, не види зашто се Република Српска противи још једном кораку ка НАТО-у.

- Надам се да ће до ушију неких политичара у БиХ коначно доћи оно што стално понављамо, а то је оно што је подвукао и господин Палмер - да активација првог Националног годишњег плана не значи чланство у НАТО-у - нагласио је Бакир Изетбеговић.

Функционерима Републике Српске посебно је засметала Палмерова изјава да Дејтонски споразум није замишљен као фиксни акт, него оквир који се мијења. Предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић новом америчком специјалном изасланику за Балкан одговара да измјена Дејтонског уговора не може бити без сагласности конститутивних Срба.

- А шта може бити коначно рјешење за БиХ, то свакако треба да предложе они који овдје живе. Наравно, уз договор са међународном заједницом - додао је Чубриловић.

Аналитичар Александар Павић из Палмерових изјава и дјеловања закључује да је добио задатак да Републику Српску и Србију, како каже, трајно постави у америчку зону утицаја. Република Српска, наглашава Павић, има разлога да брине након Палмерове изјаве да је потребна еволуциона промјена Дејтонског уговора.

- Ми добро знамо шта то значи. То значи ослабити или уништити Републику Српску и то је, у ствари, шифра за еволуцију Дејтона - нагласио је Павић.

Павић тврди да је Палмерова обавеза да у Српској и Србији неутралише утицаје велесила Кине и Русије.
Истовремено, новоименовани амбасадор Србије у Русији Мирослав Лазански сматра да Палмер није требало да прихвати функцију специјалног представника САД за западни Балкан јер, како каже, циљ који је пред Палмером, нису успјели да остваре ни његови претходници.

- Напади на предсједника Додика и Републику Српску, су тежња да се она претвори у Бањалучки кантон, а да БиХ буде конституисана по принципу један човјек – један глас - рекао је Лазански.

Коментаришући односе БиХ са Русијом и Америком, српски члан Предсједништва Милорад Додик каже да, за разлику од америчке администације оличене у Палмеру, Москва поздравља договоре овдашњих странака и инсистира на примјени слова, а не духа Дејтонског мировног споразума.