latinica  ћирилица
24/10/2019 |  13:01 ⇒ 16:37 | Аутор: РТРС

Усвојен ребаланс, буџет већи за 60,6 милиона КМ

Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас по хитном поступку ребаланс буџета Републике Српске за 2019. годину који износи 3,316 милијарди КМ и већи је за 60,6 милиона КМ или 1,9 одсто од усвојеног буџета Српске за ову годину /3,256 милијарди КМ/.
Народна скупштина Републике Српске -
Народна скупштина Републике Српске

За усвајање ребаланса гласало је 49 посланика, 18 је било против, а ниједан од присутних 70 није био уздржан.

Ребалансом је планиран и буџетски суфицит у износу од 67,6 милиона КМ који ће бити усмјерен на покриће дугова домаћим и страним кредиторима за директне и индиректне обавезе Српске и дугорочне зајмове међународних финансијских институција.

У 2019. години се очекује наставак стабилног кретања привредног раста по стопи од 3,4 одсто, као резултат раста индустријске производње, подржане растом привредних активности у окружењу, посебно у земљама најзначајнијим спољнотрговинским партнерима, односно одрживог нивоа извозне тражње, даљег раста домаће тражње и позитивних ефеката инвестиција.

За 2019. годину је пројектована просјечна годишња стопа инфлације од 1,1 одсто.

Народна скупштинаусвојила је данас и седам закона и Нацрт закона о заштити менталног здравља који је упућен у јавну расправу у трајању од 60 дана.

Парламент Српске усвојио је Закон о измјенама Закона о извршењу Буџета Републике Српске за 2019. годину - по хитном поступку, Закон о заштити од пожара, Закон о измјенама и допунама Закона о здравственом осигурању и Закон о измјенама и допунама Закона о социјалној заштити.

Усвојен је и Закон о измјенама и допунама Закона о посредовању у запошљавању и правима за вријеме незапослености, Закон о измјенама и допунама Закона о инвестиционим фондовима и Закон о измјенама и допунама Закона о нуспроизводима животињског поријекла.

Законом о заштити од пожара уређује се систем заштите од пожара, права и обавезе привредних друштава и других правних лица, министарстава, републичких управа и републичких управнихорганизација, јединица локалне самоуправе, предузетника и других физичких лица као субјеката заштите од пожара, мјере заштите од пожара, планирање и организовање заштите од пожара, организација ватрогасно-спасилачке службе, гашење пожара, надзор над спровођењем мјера заштите од пожара и финансирање заштите од пожара.

Разлог за доношење Закона о измјенама и допунама Закона о здравственом осигурању налази се у потреби раздвајања остваривања права на здравствено осигурање од статуса незапосленог лица, односно да се право на здравствено осигурање не може везати за статус пријаве на ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске.

Законом о измјенама и допунама Закона о социјалној заштити, између осталог, уређује се право на личну инвалиднину. Наиме, ради се о лицима са инвалидитетом, која нису смјештена у установу социјалне заштите или другу установу на терет буџетских средстава или хранитељску породицу, те им је неопходно обезбиједити право на личну инвалиднину као новчану помоћ, која би заједно са другим правима из социјалне и дјечје заштите побољшала њихов положај, саопштено је из Народне скупштине Републике Српске.

Седма редовна сједница биће настављена у уторак, 29. октобра, у 10.00 часова.

Посланици ће разматрати Нацрт закона о лијечењу неплодности поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње, Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о дјечијој заштити, те Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о добровољним пензијским фондовима и пензијским плановима.