latinica  ћирилица
21/11/2019 |  10:37 ⇒ 17:16 | Аутор: РТРС

Одата пошта жртвама "Велеиздајничког процеса" (ФОТО)

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић и генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић положили су вијенце на споменику жртвама "Велеиздајничког процеса", поводом обиљежавања Дана ослобођења Бањалуке у Првом свјетском рату.
Цвијановићева одала пошту жртвама "Велеиздајничког процеса" -
Цвијановићева одала пошту жртвама "Велеиздајничког процеса"

Градоначелник Бањалуке Игор Радојичић изјавио је да је утврђена локација у централном дијелу града гдје би требало да буде подигнут споменик посвећен уједињењу, присаједињењу и ослобођењу 1918. године.

Фото: СРНА

- Измјеном Статута града Бањалука први пут 21. новембар обиљежавамо као празник нашег града. То је дан када је 1918. године српска војска ушла у Бањалуку и ослободила је након вијекова стране окупације - рекао је Радојичић новинарима након што је положио вијенац код споменика жртвама "Велеиздајничког процеса".

Предсједник Удружења потомака и поштовалаца српских бораца ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године Небојша Куштриновић истакао је да је поносан на славне претке који су ослободили Бањалуку.

Фото: РТРС

Српска војска је за 45 дана под борбом прешла 500 километара и 1. новембра 1918. године ослободила Београд. У току новембра српска војска ослободила је и највећи дио територије БиХ, а 21. новембра - на Аранђеловдан ушла је у Бањалуку.

Цвијановићева одала пошту жртвама "Велеиздајничког процеса"

Бањалучки "Велеиздајнички процес" аустроугарске власти водиле су од новембра 1915. године до априла 1916. године против 156 Срба који су били интелектуална елита тог времена.

Од укупно 17 "велеиздајничких процеса" који су вођени у БиХ, ово је био највећи и узбуркао је европску јавност, а посебно је познат по опсежној акцији борбе за помиловање 16 родољуба осуђених на смртну казну.

Шпански краљ Алфонсо Тринаести ангажовао се за вријеме Првог свјетског рата за помиловање српских родољуба који су били осуђени на смрт.