latinica  ћирилица
13/12/2019 |  20:44 | Аутор: РТРС

Дмитриј Јевгењевич Шугајев: Отворени смо за разговоре о С-300 и С-400

Директор Федералне службе за војнотехничку сарадњу Русије Дмитријем Јевгењевич Шугајев рекао је да су руско-српски односи дубоко пријатељски и партнерски.
Дмитриј ЈевгеЊевич Шугајев (фото:pecat.co.rs) -
Дмитриј ЈевгеЊевич Шугајев (фото:pecat.co.rs)

Војнотехничка сарадња с Републиком Србијом траје већ дужи низ година и налази се на високом нивоу. Република Србија је опремљена значајном количином раније испоручене војне опреме руске (совјетске) производње: разни противракетни системи, летјелице и хеликоптери. Главни подстицај за развој билатералне сарадње у тренутној етапи били су наши односи поверења и, као резултат истих, потписивање уговора о набавци хеликоптера Ми-35М и Ми-17В-5, као и испорука авиона МиГ-29 Србији. Уједно, хеликоптери М-35М су већ испоручени, рекао је Шугајев.

Потпредсједник Владе Руске Федерације Јуриј Борисов недавно је рекао: Чињеница да наруџбина Војске Србије од 30 хиљада припадника износи више од 600 милиона долара – говори много. Имајући у виду бројност војске, слична наруџбина не постоји ни у једној земљи на свијету. Шта обухвата наведена наруџбина?

- Тренутно је Република Србија главни увозник руског оружја у региону Европе. Наруџбина укључује испоруку производње наоружања и војне опреме. То је, као што сам горе напоменуо, реализација уговора о набавци савремене хеликоптерске опреме и уговора о набавци ракетних система противваздушне одбране Панцир-С1. Поред тога, значајан удио у српској наруџбини заузимају услуге након продаје, сервисирање раније испоручене опреме и њене модернизације. Упркос отвореном притиску на наше српске партнере, чак до позивања на потпуно одустајање од војнотехничке сарадње с Русијом, она се и даље динамично развија. Као потврда наведеном служе и комисије за војнотехничку сарадњу које су регуларно одржаване. У јуну 2019. одржан је редован састанак у Казању, сљедеће године ред је да Србија одржи састанак овог главног међувладиног радног тела у области војнотехничке сарадње на својој територији.

Прије двије године, како су пренијели српски медији, изјавили сте да Русија „разматра могуће испоруке“ противавионских ракетних система С-300 Србији и да су „српски партнери тренутно заинтересовани за снабдијевање дивизионом С-300. Истовремено, у јулу прошле године, медији су објавили да је Русија добила званични захтјев од Србије за куповину система С-300, а Федерална служба за војнотехничку сарадњу Русије навела је да је „ово питање ван дневног реда руско-српских односа када је у питању сарадња у области одбрамбене технологије“. Каква је тренутна ситуација по том питању?

- Као што знате, Русија и Србија закључиле су уговор о испоруци ракетних система противваздушне одбране Панцир-С1. Наведено ће бити у потпуности извршено у складу с договорима двије стране. Што се тиче осталих система противваздушне одбране, прије започињања суштинских преговора, према постојећој процедури, требало би да добијемо званичан упит партнера – тзв. „захтјев“. Дакле, званични „захтјев“ за набавку система противваздушне одбране С-300 није стигао из Србије. Мада, не искључујем могућност да код партнера постоји интересовање за овај систем, јер је у више наврата доказао своју ефикасност у арсеналу руске војске и националних армија других земаља.

Ако српска страна званично изрази интересовање за набавку С-400, да ли ће добити позитиван одговор Москве?

- С обзиром на висок ниво билатералних односа између наших држава, нисмо затворени за дијалог. А ако добијемо одговарајући званични захтјев, не видимо препреке и спремни смо да размотримо наведено питање на прописани начин. Треба имати на уму да није примљен поменути званични захтјев српске стране, а потражња страних купаца за системом противракетне одбране С-400 је веома велика. То јест, чак и ако постоје договори, наведено питање нема блиску перспективу. Сачекаћемо и видејћемо.

Специјални изасланик САД за Западни Балкан Метју Палмер пријетио је Србији санкцијама због војнотехничке сарадње с Русијом. Како коментаришете његову пријетњу? И да ли мислите да би Београд у свјетлу ове пријетње могао да одбије даље продубљивање војнотехничке сарадње између двије земље?

- Као што је већ напоменуто, наше земље су повезане односима стратешког партнерства, блиског пријатељства и међусобног разумијевања братских народа. Врховно руководство Србије више пута је изразило намеру да развија војнотехничку сарадњу с Русијом. Немамо разлога да сумњамо у то. Мислим да ће Србија наставити да успјешно брани свој суверенитет у обезбјеђивању националне безбједности, као и многе друге државе које се рационално приближавају питањима јачања своје одбране.

Какве су перспективе за војнотехничку сарадњу Србије и Русије и од чега ће највише зависити – од новца или од политичке воље?

- Сарадња Русије и Србије првенствено се заснива на дугогодишњим пријатељским везама. Поред тога, заснована је на принципу обостране користи, како у политичком, тако и у економском смислу. У перспективне пројекте сарадње уврстићу и набавку савременог оружја, о чему сам говорио раније. Накнадно ће до изражаја доћи организација њиховог висококвалитетног и благовременог сервисирања након продаје и модернизација претходно испорученог наоружања и војне опреме. Сигуран сам да партнерство између наших земаља има широке и дугорочне перспективе.

Извор: pecat.co.rs