

Одобрена средства за гранични прелаз Братунац - Љубовија
Тегелтија је истакао да су на овај начин створене претпоставке да Управа за индиректно опорезивање /УИО/ закључи уговор о изградњи овог прелаза на основу тендера који је раније проведен.
Усвојена је и одлука о привременом финансирању институција БиХ за прва три мјесеца наредне године у износу 241,5 милиона, до тренутка док не буде усвојен буџет за 2020. годину, изјавио је Тегелтија на конференцији за новинаре након прве сједнице Савјета министара у новом сазиву.
- Донијели смо и одлуку о закључивању уговора о финансирању изградње Коридора 5Ц у вриједности 140 милиона евра - рекао је Тегелтија, прецизирајући да се споразум односи на изградњу тзв. средњег дијела коридора Поприкуше-Немила и Тарчин-Иван.
Он је додао да ће споразум са ЕБРД-ом, који се упућује у даљу процедуру Предсједништву БиХ, потписати министар финансија у Савјету министара Вјекослав Беванда.
Када је ријеч о граничном прелазу Свилај, Савјет министара задужио је УИО да у оквиру одобрених средстава започне радове на изградњи граничног прелаза Свилај-Доњи Свилај.
- То су средства која су раније обезбијеђена из буџета, а дио грант средстава обезбиједили су ЕУ и ЕБРД - рекао је предсједавајући Савјета министара и додао да у наредном пеироду треба обезбиједити додатних седам милиона КМ како би био завршен овај гранични прелаз.
Тегелтија је навео да су на данашњој сједници именовани представници БиХ у међународним монетарним институцијама.
Гувернер БиХ у овом мандату Савјета министара биће Тегелтија, у ЕБРД-у Беванда, а у Свјетској банци министар иностраних послова Бисера Турковић, а за њихове замјенике именовани су замјеник министра финансија у Савјету министара Хазим Раничић, односно министри финансија Републике Српске Зора Видовић и Федерације БиХ Јелка Миличевић.
Тегелтија је додао да је Савјет министара именовао и свој Одбор за унутрашњу политику, којим ће предсједавати министар одбране Сифет Поџић, а његов замјеник бити министар правде Јосип Грубеша, те Одбор за економију, којим ће предсједавати Беванда, док ће његов замјеник бити министар спољне трговине и економских односа Сташа Кошарац.
- У одборима су и остали министри из те области - рекао је Тегелтија, наводећи да у раду оба одбора учествују и Дирекција за европске интеграције, Канцеларија за законодавство, те представници Брчко дистерикта.
ДОНЕСЕНА ОДЛУКА О ОТВАРАЊУ СЈЕДНИЦА ЗА ЈАВНОСТ
Савјет министара донио је данас одлуку о отварању сједница за јавност, рекао је предсједавајући Савјета мнинистара Зоран Тегелтија.
Тегелтија је указао да је одлука о отварању сједница за јавност донесена сходно раније изреченом опредјељењу о транспарентном раду свих министара.
- У овом тренутку немамо ни техничке нити процедуралне могућности да отварамо сједнице за јавност, али смо донијели одлуку да то радимо. Задужили смо Генерални секретаријат да најдуже у року од 60 дана понуди техничко рјешење и представи најбоље праксе отворених сједница како се то ради у региону и у ЕУ - рекао је Тегелтија на конференцији за новинаре.
Он сматра да ће од отварања сједница Савјета министара за јавност највише користи имати грађани и новинари, напомињући да ће док се не пронађе најбоље техничко рјешење након сваке сједнице бити одржана конференција за новинаре на којој ће неко од министара представити закључке.
Савјет министара је данас донио техничку одлуку о измјенама Одлуке о условима, критеријумима и начину кориштења годишњег одмора за запосленике и друге буџетске кориснике у институцијама БиХ, које је предложило Министарство правде и којом се дефинише ко потписује рјешења.
Тегелтија је напоменуо да је донесен и закључак везан за материјале који су раније достављени у Секретаријат Савјета министара у којима се, како је навео, налази више од 300 материјала који су се ту нашли по различитим основама.
- Неки од тих материјала су из 2016. године, 2017, 2018. а доминантно су из 2019. године. Задужили смо Генерални секератаријат да сва министарства и управне организације, те све оне који су предлагачи материјала обавијести да се у року до 15 дана изјасне о њима, односно које материјале желе да повуку - рекао је Тегелтија.
Он је појаснио да има много материјала који немају никаквог смисла да се усвајају у 2020. години јер третирају периоде прије двије или три године.
Одговарајући на питање новинара да ли се и годишњи национални програм налази међу тих више од 300 матаријала, Тегелтија је одговорио да не види разлога да тај документ буде на дневом реду јер је Предсједништво БиХ усвојило Програм реформи чијим усвајањем је прича о АНП-у завршена.
Према његовим ријечима, Савјет минитара је донио и закључак о потреби да се број материјала који предлагачи достављају у Генерални секертаријат смањи са 27 на 12 примјерака јер је нерационално и скупо, те представља огромну потрошњу папира.
- Циљ је да се само један примјерак доставља, а да се све остало ради електронски. Сигурно је да ћемо по сједици имати десетине хиљада страница мање штампаних материјала - рекао је Тегелтија.
Савјет министара је данас донио и одлуке којим су преусмјерена средства са Министарства за људска права и избјеглице у износу од два милиона КМ за Фонд за повратак, те Министарства одбране у износу од 1,3 милиона КМ која су остала неутрошена за капитална улагања, односно, набавку хеликоптера.
Тегелтија је појаснио да је са дневног реда скинута тачка Заједничке социоекономске реформе за период 2019-2022. година, јер у припреми сједнице није постојала сагласност.
Он је појаснио да је министар иностраних послова Бисера Турковић затражила да овај материјал буде додатно размотрен.