latinica  ћирилица
30/12/2019 |  19:40 ⇒ 19:56 | Аутор: РТРС

Наредна година за Владу Српске - година изазова

Наредна година за Владу ће бити година изазова, и у реформама, и у провођењу економске политике, поручује премијер. Први кораци већ су учињени.

Привредници ће у Нову годину ући с подстицајима на рачуну, а надају им се и пољопривредници.

Сумирајући рад Владе, премијер Вишковић каже да се мало ко може похвалити чињеницом да је буџет Српске за наредну годину већи од овогодишњег за 168 милиона марака. То је, истиче, резултат рада свих институција Српске.

- Владу у овом саставу и то нам је жеља у наредном периоду. Очекујем да ће бити изузетно изазовна и по питању провођења реформи и по питању свих оних мјера које смо планирали и кроз експозе а и мјере економске политике - каже Радован Вишковић, премијер Републике Српске.

Претпосљедњег дана године, Влада је са привредницима, који су уложили у пројекте, потписала уговоре о додјели подстицаја. Привредници су добили од 30 до 46 хиљада марака, за што је из буџета издвојено милион и 400 хиљада.

- Купили смо машину у вриједности два милиона марака која доноси нове технологије. Ми смо добили 42.000, тако да нам је један дио рефундиран - наводи Немања Савић,предузеће Сим техник, Котор Варош.

Влада мисли и на пољопривреднике. Министарство пољопривреде за подстицаје ће, у сљедећој години, издвојити више од 70 милиона. Планирају више новца за капиталне инвестиције. Министар Борис Пашалић каже и да се, овај пут, на вријеме почело разговорарати о новом Правилнику о подстицајима.

- Најважније промјене који доноси овај документ односе се на подручја која имају отежане услове за развој пољопривреде, нова мјера за ветеринаре и опремање њихових ветеринарских организација и лабораторија - каже Пашалић.

- Мора се повећати ниво подстицаја за производњу приплодног материјала у свим секторима производње, јер се морамо базирати на властитим генетским ресурсима, на производњи квалитетног приплодног материјала одгојеном у нашим агро-климатским условима који ће бити подложан мањим проблемима него увозни материјал - истакао је Стојан Маринковић, предсједник Савеза пољопривредних произвођача Републике Српске.

А премијер Вишковић сматра да би диференцирана стопа ПДВ-а била добра за све грађане. Каже да је Закон о ПДВ-у у радној процедури у парламенту БиХ. Договорено је формирање Стручног тима влада Српске и Федерације и Савјета министара, који би, са пословном заједницом, синдикатима и удружењима, креирао најприхватљивије рјешење.