latinica  ћирилица
03/01/2020 |  07:38 ⇒ 10:30 | Аутор: ТАНЈУГ

САД дроном убила другог најмоћнијег човjека у Ирану, Техеран пријети осветом (ФОТО/ВИДЕО)

Усљед драматичне ескалације крваве борбе Вашингтона и Техерана, Бијела кућа је саопштила да је амерички предсједник Доналд Трамп наредио ваздушни напад у ком је данас у раним јурарњим часовима у Багдаду убијен високорангирани ирански генерал Касем Сулејмани, преносе свјетски медији.

Сулејмани, који је водио иранске војне операције у Ираку и Сирији, погинуо је док су га локални савезници возили са аеродрома у Багдаду. У нападу је такође убијен и замјеник шефа ПМУ-а, Абу Махди ал-Мухандес, блиски Сулејманијев сарадник.

- Генерал Сулејмани је активно развијао планове за напад на америчке дипломате и припаднике служби у Ираку и широм региона. Овај удар имао је за циљ да одврати иранске планове напада. Сједињене Америчке Државе наставиће да предузимају све неопходне мјере како би заштитиле наш народ и наше интересе, гдје год да се налазе широм свијета - наводи се у саопштењу Пентагона.

Иначе, неколико минута прије саопштења званичних институција САД, Трамп је на свом Твитер налогу објавио слику америчке заставе, без коментара.

- Амерички акт међународног тероризма, циљање и атентат на генерала Сулејманија, репрезента најефикасније силе која се бори против Даеша (ИСИС), Ал Нусре, Ал Каиде и других, изузетно је опасна и безумна ескалација. САД сносе одговорност за све посљедице свог авантуризма - навео је ирански министар спољних послова Мухамед Џавад Зариф на Твитеру.

Овај ваздушни удар који је довео до драматичног усијања тензија, услиједио је након серијских удара обе стране, који су у Ираку константни од краја 2006. Сулејмани је био централна фигура у готово свему што је Иран чинио и високи званичници САД, под бившим председником те земље Бараком Обамом, су сматрали да је скоро недодирљив.

Иначе, овај удар је услиједио у тренутку када је Ирак већ био на ивици свеобухватног прокси рата, а неколико сати након дводневне опсаде америчке амбасаде у Багдаду од стране милитаната ПМФ-а и њихових присталица за коју је Пентагон оптужио Сулејманија да ју је оркестрирао, преносе медији.

Први снимак нападнутог возила у којем је био Сулејмани (Фото: Танјуг/АП)

Техеран пријети осветом због убиства Сулејманија

Ирански званичници осудили су убиство генерала Револуционарне гарде током напада на аеродром у близини Ирака и запретили осветом Сједињеним Државама.

Иран ће остати одлучан у намјери да се одупре Сједињеним Државама, рекао је данас ирански предсједник Хасан Рохани, као одговор на убиство шефа Кудсових снага Касима Сулејманија, јавила је иранска државна телевизија.

- Сулејманијево мучеништво ће учинити Иран одлучнијим да се одупре америчком експанзионизму и одбрани наших исламских вриједности. Без сумње, Иран и друге земље које траже слободу у региону ће се осветити - рекао је Рохани, преноси Ројтерс.

Ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеи прогласио је тродневну националну жалост због убиства команданта елитне јединице Иранске револуционарне гарде.

Ко је био ирански генерал Касем Сулејмани

Генерал Касем Сулејмани био је други најмоћнији човјек у Ирану, одмах испод ајатолаха Али Хамнеија, а сматрао се креатором великих иранских амбиција на Блиском истоку.

Такође, као командант моћне иранске елитне јединице, Сулејмани је важио за правог иранског министра спољних послова кад је ријеч о питању рата и мира.

Опште је мишљење да је он био главни архитекта рата предсједника Башара ал Асада у Сирији, актуелног конфликта у Ираку, борбе против Исламске државе и многих других битака.

Чувен по томе што је у рукама имао огромну моћ, команданта су неки поштовали, други мрзили, а сигурно је да су се око његовог имена испредали митови.

Његова смрт сматра се прекретницом у великој кризи између Ирана, САД и њихових савезника.

На челу Кудс јединице, елитних снага Иранске револуционарне гарде, био је од 1998. године.

И док се на почетку каријере није експонирао у јавности, ауторитет у иранском војном естаблишменту му је порастао прошле године када му је ајатолах Али Хамени додијелио највиши војни орден.

То је било први пут да је неки командант добио медаљу од формирања Исламске Републике 1979. године.

Ова јединица руководи тајним операцијама у иностранству.

Управо зато Трампова администрација вјерује да је Кудс јединица “главни ирански механизам за подстицање и подржавање“ терористичких група на Блиском истоку, укључујући либански Хезболах и палестински Исламски џихад – финансирањем, обучавањем, наоружањем.