latinica  ћирилица
16/01/2020 |  12:58 ⇒ 12:58 | Аутор: СРНА

До сада пет општина и градова у пројекту "Спојимо дјецу Српске и КиМ"

Пројекат Одбора за помоћ Косову и Метохији из Републике Српске "Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Српске" за ову годину до данас је прихватило пет општина и градова Српске Хан Пијесак, Прњавор, Приједор, Требиње и Градишка, рекао је предсједник Одбора Милорад Арлов.

Арлов је подсјетио да је рок пријава за овај, девети по реду пројекат, 31. јануар када ће знати колико ће локалних заједница ове године са својим основним школама и породицама угостити српску дјецу са Космета, а ове године долазе и дјеца из социјално угрожених породица.

Он је навео да је долазак дјеце у Српску предвиђен 13. јуна.

Централни дочек планиран је у Брчком, а дан послије 14. јуна биће организован дочек у Вишеграду за дјецу са Космета који долазе у јуисточне градове и општине Српске.

Арлов је позвао локалне заједнице које то желе да до 31. јануара прихвате учешће у овом великом пројекту.

- Долазак дјеце планиран је у двије групе. У Брчком ће у суботу, 13. јуна, бити организован централни дочек гостију који ће бити смјештени код вршњака у локалним заједницама у сјеверозападном дијелу Српске. Домаћин дочека је брчанско СПДК Просвјета - навео је Арлов.

За 14. јун планиран је централни дочек у Андрићграду ученика и наставника који ће боравити локалним заједницама на југоистоку Српске, а домаћин су општине Вишеград и Хан Пијесак.

Арлов је додао да и ове године очекују подршку од Министарства просвјете и културе Републике Српске.

- Као и претходних година дјеца код вршњака остају седам дана. У протеклих осам пројеката са Космета у Српској боравило је више од 4.500 српских ученика у пратњи око 400 просвјетних радника са КиМ - рекао је Арлов.

Он је додао да Одбор наставља и хуманитарну акцију под називом "Хуманост је племенита врлина" за довршетак изградње и опремање Дневног центра "Подржи ме - 9. јануар" у Косовској Митровици за који је у 2019. години до сад обезбиједио и утрошио 105.000 евра. Центар је намијењен за 144 дјеце и младих са потешкоћама у развоју на КиМ.