latinica  ћирилица
23/01/2020 |  09:19 ⇒ 12:53 | Аутор: СРНА

Повећање плата неће угрозити јавне финансије

Министарка финансија Републике Српске Зора Видовић рекла је да је код креирања овогодишњег буџета вођено рачуна о социјалној и развојној компоненти и нагласила да најављено повећање плата у јавном сектору не може угрозити стабилност јавних финансија.

Видовићева је навела да је, уважавајући сугестије социјалних партнера, предвиђено 236,9 милиона КМ за дознаке на име социјалне заштите, међу којима су личне, породичне и цивилне инвалиднине, борачки додатак, накнаде за здравствену заштиту бораца, војних инвалида и породица погинулих бораца.

Она је додала да су у односу на ребаланс буџета за прошлу годину та издвајања већа за 54,6 милиона КМ.

Када је ријеч о овогодишњем републичком буџету, који износи 3,4 милијарде КМ и већи је за више од 100 милиона у односу на ребаланс у 2019, Видовићева је навела да је на његово повећање утицао раст прихода.

- Пореска управа је лани прикупила рекордних 2,5 милијарде КМ, што је за око 54 милиона КМ више у односу на годину раније. На то су утицале мјере Владе на растерећењу привреде, побољшању положаја радника, што је довело до повећања броја запослених, минималне плате, те зарада у просвјети и Министарству унутрашњих послова - рекла је Видовићева за Глас Српске.

Одговарајући на питање да ли најављено повећање плата у јавном сектору и пензија може угрозити стабилност јавних финансија, Видовићева је рекла да не може ако се то ради пажљиво, на основу остварених резултата и у реалним и одрживим фискалним оквирима.

- Током 2019. је остварен раст БДП-а и запослености, чиме је створен простор за реални раст плата у јавном сектору и пензија без угрожавања фискалне позиције у наредним годинама, чак и уз могуће смањење пореза и доприноса на плате. Плате у јавном сектору нису повећане десет година, а у два наврата су чак смањене - навела је Видовићева.

Говорећи о јавном дугу, она је истакла да то није никакав баук, нити је ситуација алармантна, додавши да Српска спада у ред умјерено задужених земаља и да нема никаквих проблема са ликвидношћу и сервисирањем својих обавеза.

Према њеним ријечима, стање јавног дуга тренутно је 4,1 милијарду КМ, односно, 37,1 одсто БДП-а, што је испод горње границе дуга која, према Закону о задуживању, дугу и гаранцијама Српске, износи 55 одсто БДП-а за јавни дуг.

Видовићева каже и да је сузбијање сиве економије један од приоритета Републике Српске и зато су, између осталог, усвојени законски акти који предвиђају веће казне за неиздавање фискалних рачуна.

- Морамо радити на јачању пореског морала. Нема државе у којој нема сиве економије, али се негативне посљедице могу ублажити. С тим циљем је било и усвајање нове верзије Закона о фискалним касама, чиме су прецизиране казнене мјере за оне који не издају фискалне рачуне. Неплаћање пореза наноси штету свима - напоменула је Видовићева.

Она наглашава и да након измјена Закона о играма на срећу приређивачи нису пропали, а приходи су значајно повећани, 52 одсто у односу на претходни период, а да се исто, чак и више, очекује и ове године, па је, како је истакла, јасно да се о томе прашина дигла непотребно.

Коментаришући тврдње из опозиције да се подаци фризирају за јавност, а да је стварна слика другачија, Видовићева је рекла да се о томе не може говорити ако се зна да је Српска под мониторингом Свјетске банке и ММФ-а и да су они спремни да, конкретним активностима и аранжманима, подрже планове Српске.

Видовићева каже да је задовољна урађеним у претходној години јер су планови са почетка мандата остварени.

Она је навела да је подигнута стопа БДП-а за три одсто, стопа незапослености је смањена за 5,5 одсто у односу на претходну годину, као и учешће јавног дуга у БДП-у за 0,8 одсто, а већи буџетски приходи од планираних омогућили су и повећање пензија за укупно 4,17 одсто.