

Дрљача: Тражи се помоћ у рјешавању статуса граничног прелаза
Дрљача је рекао новинарима да је ово тема којом се општинска власт бави од 2013. године када је прелаз, након уласка Хрватске у ЕУ, затворен за превоз робе која не подлијеже директном царинском прегледу.
- Желимо да тај прелаз поново има ранији статус. Дуго смо се бавили овом темом, посебно преко Мјешовите комисије за праћење спровођења Уговора о граници између БиХ и Хрватске. Мислимо да смо ријешили све техничке услове и недоумице - навео је Дрљача.
Према његовим ријечима, у порасту је робна размјена између БиХ и земаља ЕУ, а на осталим граничним прелазима су честе гужве и застоји, те би отварање граничног прелаза у Новом Граду за теретни саобраћај било од користи свима.
- У допису тражимо састанак како бисмо договорили на који начин да се ријеши овај проблем. Сматрамо да није довољно да се овим питањем бави само мјешовита комисија и да разговор ресорних министара може довести до рјешавања овог питања - рекао је Дрљача.
Он каже да би у фебруару требало да буде одржан састанак Мјешовите комисије за праћење спровођења Уговора о граници између БиХ и Хрватске на чијем дневном реду би поново био гранични прелаз Нови Град.
Осим тога, како је наведено у допису, једна од тема састанка била би и планирана изградња одлагалишта радиоактивног отпада у касарни Черкезовац у хрватској општини Двор, надомак са границом БиХ.
Овај проблем такође је присутан више година, а планирана локација је у непосредној близини Новог Града.