latinica  ћирилица
27/02/2020 |  08:42 | Аутор: СРНА

За годину дана деминирано скоро 400.000 метара квадратних

Републичка управа Цивилне заштите прошле године деминирала је 355.145 метара квадратних, уклонила 3.035 комада минско-експлозивних средстава, те обавила машинске припреме за деминирање на 61.100 метара квадратних.

Помоћник директора Републичке управе Цивилне заштите Драган Кос рекао је Срни да су активности деминирања спроведене на 13 локација.

- На локацијама Копривна, Збориште-Крушчик и Шибови-Црни Врх радило се о сложеним задацима деминирања минско сумњивих подручја, док се на локацији Кути радило према хитном захтјеву општине Калиновик због снабдијевања тог подручја електричном енергијом - навео је Кос.

Он је објаснио да је машинска припрема на 61.100 метара квадратних урађена новом машином за деминирање, произведеном у Братунцу, те да ће њено кориштење повећати продуктивност и за 40 одсто.

Кос је напоменуо да је у току припрема плана деминирања за ову годину, који ће бити достављен Влади Републике Српске на усвајање. Деминерска сезона почиње 15. марта.

- У плану је делегирање општина за деминирање. Када је ријеч о Источном Сарајеву планирано је деминирање у општини Источна Илиџа, на подручју Војковића - објаснио је Кос.

У плану за ову годину, каже Кос, уврштен је и наставак деминирања у Броду, у водозаштитним објектима, а планирано је и да се настави и на локацијама Лисина, Мркоњић Град, Оштра Лука - граница с Федерацијом БиХ, те на подручју Требиња.

Деминирање у општини Вишеград почеће када дозволе временски услови. Кос је објаснио да је ријеч о специфичном задатку, путу Милошевићи-Стари Брод, гдје је планирана санација пута, да би се омогућио прилаз Меморијалном центру, условљена деминирањем.

Сектор за деминирање Републичке управе Цивилне заштите тренутно има 80 чланова, подијељених у 12 тимова.

Вршилац дужности директора Републичке управе Цивилне заштите Милан Новитовић рекао је Срни да су у протеклих шест мјесеци уочене слабости у знатној мјери отклоњене. Ријеч је о опремљености и обучености, али, како је истакао, оне нису значиле мању сигурност за грађане.

Новитовић је нагласио да су, осим одговора у катастрофи, превентивне активности и приправност кључни фактор.

- Републичка управа Цивилне заштите је дио система превентивног дјеловања и један од елемената заштите и спасавања у већим катастрофама, док је у катастрофама мањих размјера одговор на локалним заједницама - рекао је Новитовић.

Новитовић је навео да је за ову годину планирана потпуна опремљеност за адекватан одговор у катастрофи, на републичком нивоу, док у неким локалним заједницама постоји проблем у људским и финансијским ресурсима.

- Локалне заједнице морају и саме паметно располагати буџетским финансијама. Рачуница каже да један уложен евро враћа седам евра у катастрофи, уколико се деси. Тако да се сва улагања у систем заштите и спасавања вишеструко враћају - рекао је Новитовић.

Он је истакао сарадњу и заједничко дјеловање са Федералном управом Цивилне заштите и на територији Републике Српске и на територији Федерације БиХ, а када њихови капацитети нису довољни онда се упућује захтјев за међународну помоћ. Новитовић је нагласио и сарадњу са земљама у региону, те примјене њихових искустава.

Новитовић је најавио да ће, у оквиру обиљежавања Међународног дана Цивилне заштите, у Источном Сарајеву, сутра бити извршена предаја нове опреме јединицама Републичке управе.

Један дио опреме обезбиједила је Влада Републике Српске, преко јединице за спровођење пројеката у Министарству пољопривреде, док је дио опреме набављен пројектима ЕУ, а користиће за опремање тимова за одговор у случају земљотреса у урбаним срединама.

- Влада Републике Српске обезбиједила је најмодернију машину за деминирање, чија је вриједност већа од милион евра, те возила и другу опрему - рекао је Новитовић.

Као Међународни дан Цивилне заштите обиљежава се 1. март.