Годишњица агресије хрватске војске на Брод (ФОТО)
Ружица Јефтић, с болом прича о убиству свога 18-годишњег сина Мирослава, чије су дијелови тијела тек прошле године нађени и сахрањени.
- Након 27 година сахранили смо поједине дијелове његовог скелета, тако да још увијек трагамо за неким, а муж ми је на данашњи дан рањен међу првих четворо из Брода. Кућа нам је ту поред споменика, сваке године овдје долазимо на парастос, није нам добро - наглашава Јефтићева.
У агресији на на Брод учествовале су 108. бригада ХВО-а, Вараждинска, Осијечка и Ријечка.
Прве су преко моста који је дијелио два Брода, ушле Трећа бојна и 108., које су у поподневним часовима према Бродском пољу убијале и палиле све одреда.
- Сви они Срби који нису успјели да изађу из самог центра града су малтретирани и затварани у логоре. Та окупација је трајала све до 7. октобра до ослобођења Брода, међутим, српско становништво успјело је да се организује - рекао је Зоран Видић, предсједник БОРС-а Брод.
Крвави поход на ненаоружане Србе Брода, трећи дан након што нису изашли на рефендум за самосоталност БиХ, говори све о тим људима, каже начелник општине. Зато је, кажу, међу Србима потребно јединство, али и суживот са свима који поштују и цијене Републику Српску.
- Желим на овај начин да поручим Брођанима да се дружимо заједно, да радимо сложно, да развијамо нашу општину и стварамо услове за бољи живот, јер то је начин на који можемо да се одужимо овим јунацима, који су изгинули, бројним РВИ и борцима - навео је Илија Јовичић, начелник општине Брод.
26. марта биће одата почаст и Србима страдалим у Сијековцу.