latinica  ћирилица
13/04/2020 |  07:34 ⇒ 12:27 | Аутор: sputniknews.com

Шпанија се враћа на посао, послије мјесец дана карантина

Послије знатног пада броја умрлих у посљедња три дана, у Шпанији се смањује и број заражених на дневном нивоу. Иако је крива смртности данас скочила, предсједник Педро Санчез ријешио је да дјелимично укине карантин, да се неки од радника, уз мјере опреза, врате на посао.

Послије месец дана карантина, шпанским грађевинцима и фабричким радницима биће дозвољен рад. Мали бизнис, са изузетком прехрамбених продавница, остаје затворен, а и даље су забрањена јавна окупљања.

За оне који се у понедјељак враћају на своја радна мјеста, држава је направила план, како се вирус међу њима не би ширио. У фабрике ће се улазити и из њих излазити етапно, а унутра ће радници држати растојање од два метра једни од других. Војска ће подијелити 10 милиона маски на улазу у метро, аутобусе и возове, и водити рачуна о дозвољеној дистанци између људи.

Послије карантина ништа неће бити исто

Сви се питамо како ће послије изолације изгледати повратак у стари живот. Ипак, шпански стручњаци указују да неке ствари никад више неће бити исте, а за повратак у нормалу биће нам потребно и до годину дана. И за то вријеме мораћемо да прихватимо социјалну дистанцу као нову норму понашања.

Научница Пилар Матео каже за агенцију ЕФЕ: “Биће нам тешко да изађемо из карантина и требаће нам вријеме да се вратимо својим уобичајеним активностима. Куповина, изласци са пријатељима, одлазак на концерт или на одмор мораће се уводити постепено“.

Матео додаје да нови вирус корона неће нигдје нестати с наше планете и док год се не нађе вакцина, ризик од заражења биће присутан у сваком тренутку нашег живота.

Из шпанског Удружења епидемиолога моле народ за стрпљење, јер је прослава Ускрса већ пропала, а исто би могло да се деси и са љетњим одморима – “Мораћемо да заборавимо на велика окупљања на плажама и да регулишемо посјету грађана“.

Ограничити туристичке доласке

Многи кажу да је туристички сектор већ изгубио милионе евра, а могуће су забране посјете страних туриста и током цијелог љета, како би се спријечио други талас короне. Из Владе поручују да би се у земљу могао пустити само ограничен број посјетилаца, и само ако би исти поштовали све мјере безбједности. Такође су могућа ограничења у сфери домаћег туризма.

Туризам шпанској економији доноси око 150 милијарди евра годишње (12 посто БДП), а тај сектор запошљава 13 посто радно способног становништва.

Шпанија није једина земља која доводи у питање слободно кретање овог љета. Француски предсједник Емануел Макрон, изјавио је да би цијела зона Шенген могла да затвори границе до септембра. Таквих одлука биће, сигурно, све више.