latinica  ћирилица
30/04/2020 |  14:12 ⇒ 16:18 | Аутор: СРНА

И даље без договора о повлачењу средстава ММФ-а (ВИДЕО)

Предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија рекао је да су средства ММФ-а од 330 милиона евра и даље на рачуну Централне банке БиХ због неких политичких игара и да сматра да им тамо није мјесто, него треба да буду распоређена на начин како је то договорено.
Зоран Тегелтија - Фото: РТРС
Зоран ТегелтијаФото: РТРС

- Та средства давно је требало да буду на рачунима Владе Федерације БиХ, Владе Републике Српске и Брчко дистрикта. Исто тако, ни ту да се не задржавају него да буду дозначенима онима којима су најпотребнија, а то је здравствени сектор и многи људи који нису могли да раде - рекао је Тегелтија.

Тегелтија је након сједнице Савјета министара истакао да не постоји никакав спор са становишта расподјеле тих средстава и да је познато колико коме припада.

- У овом тренутку се воде неке непотребне политичке игре у које се лагано укључује и Централна банка достављајући питања и коментаре да ли је и ко нешто некоме доставио или није доставио. Оно што је требало да уради Савјет министара урадио је све. Потписана је одлука и створени су услови да се достави такозвана мјеница, односно гаранција Централној банци - појаснио је Тегелтија.

Тегелтија је запитао да ли ће Централна банка имати услове да дозначи та средства и да у овом тренутку о томе не може да говори.

- Сасвим сам сигуран да ће /министар финансија и трезора Вјекослав/ Беванда, који је легалиста, све што је у његовој обавези испоштовати. Да ли ће то испоштовати у роковима у којима су очекивања и медија и неких других - видјећемо, али сам сигуран да тај процес достављања неће бити блокиран у Министарству финансија и трезора - рекао је Тегелтија.

ММФ је на рачун Централне банке пребацио 330 милиона евра кредита које је БиХ добила, међутим, новац још није подијељен због неслагања на релацији СДА-ХДЗ о начину расподјеле, односно о укључивању кантона у систем одлучивања.

БОШЊАЧКИ МИНИСТРИ СТОПИРАЛИ ДВИЈЕ ВАЖНЕ ОДЛУКЕ

Тегелтија је изразио жаљење чињеницом да Савјет министара данас, због противљења бошњачких министара, није донио двије веома битне одлуке - прву о успостављању групе за социјално-економски одговор на епидемију вируса корона и другу о расподјели средстава од домаћих физичких лица и донатора.

- Ријеч је о одлуци о успостављању групе за социјално-економски одговор на пандмеију Ковид–19. То је група коју је требало да чине предсједавајући Савјета министара, чланови Фискалног савјета БиХ, а то су премијери ентитета и три министра финансија, затим министар безбједности, министар спољне трговине и економских односа и чланови Сталног одбора за финансијску стабилност БиХ, на чијем је челу гувернер Централне банке БиХ - рекао је Тегелтија.

Он истиче да је овај приједлог дошао, првенствено од међународне заједнице, која је заједно са БиХ покушала да формира групу која ће координисати заједничке мјере које ће требати реализовати јер ће борба против вируса корона веома дуго трајати.

Према његовим ријечима, осим здравствених, извјесни су и многи економски и социјални проблеми, односно посљедице ове епидемије.

Тегелтија је нагласио да су о саставу ове групе сагласност постигли и лидери политичких партија који чине већину у Савјету министара, уз присуство амбасадора из ЕУ и САД.

- Јуче је постојала та сагласност, а данас су на сједници Савјета министара министарка иностраних послова Бисера Турковић и министар безбједности Фахрудин Радончић гласали против ове одлуке, па сада ми ову одлуку немамо. Радончић је гласао против зато што не жели да буде члан ове групе јер сматра да по природи посла ту не припада, а Турковићева је без образложења гласала против ове одлуке - појаснио је предсједавајући Савјета министара.

Тегелтија је навео да му је жао што је тренутно поприлично лоша координација у Савјету министара.

- Нисмо успјели да распоредимо, а због чега сам посебно разочаран, ни финансијска средства прикупљена од домаћих правних и физичких лица. Та средства требало би да буду расподијељена по истим принципима како су подијељена и средства међународних донатора - навео је Тегелтија.

Он прецизира да је ријеч о релативно малом износу средстава, чији је укупан износ 474.000 КМ, при чему је Брчко дистрикт прикупио 7.400 КМ.

- Жао ми је што то нисмо расподијелили јер није постојала сагласност министара из реда бошњачког народа. Уколико се ова средства не подијеле до сљедеће седмице, позваћу донаторе да затраже поврат својих средстава и да их они сами распореде - каже Тегелтија.