

09/04/2011 | 15:11 | Аутор: СРНА
ТРЕБИЊЕ - СКУП ПОДРШКЕ БОЖИДАРУ ВУЧУРЕВИЋУ
Више стотина грађана Херцеговине затражили су са данашњег протестног скупа у Требињу од власти Србије да ратни начелник ове општине Божидар Вучуревић буде хитно пуштен на слободу, а од власти Републике Српске и српских представника у органима БиХ да се у пуном капацитету и много гласније ставе на располагање у његовој одбрани и заштити.
Више стотина грађана Херцеговине затражили су од власти Србије да ратни начелник ове општине Божидар Вучуревић буде хитно пуштен на слободу
Са протестног скупа на Тргу Слободе под називом "Слобода Вучуревићу" поручено је да "Вучуревић није ратни злочинац, него угледни Србин који је стао на чело свог народа у Требињу и Херцеговини када је било најтеже и бранио га од истих оних који би данас да му суде и прекрајају историју из протеклог рата у којима је српски народ страдао уз велике жртве".
Члан Предсједништва СДС Бранко Бутулија рекао је у име организатора да на подручју општине Требиње није било никаквих ратних злочина у протеклом рату, а да је Вучуревић био човјек који је помагао многим људима других нациналности о чему постоје бројна свједочанства и свједоци.
Нагласивши да је Божидар Вучуревић невин човјек, замјеник предсједник СДС-а Предраг Ковач истакао је да је ухапшен частан човјек, а не злочинац. "Зар је Вучуревић крив што је бранио свој народ, што је бранио своје Тебиње и што је у околини Требиња хрватска војска спалила 50 српских села", упитао је Ковач власти Србије, која, како је рекао, на пладњу испоручује најбоље српске синове.
У име Борачке организације РС грађанима Херцеговине обратио се предсједник Предсједништва Борачке организације РС Дражен Перендија рекавши да ова организација подржава Вучуревића и траже да он буде пуштен на слободу, као и ревизију свих до сада неправедно донесених пресуда.
"Позивамо честите Србе из Србије да заједно са нама не дају Вучуревића, јер ако дамо њега дали смо себе и издали смо и РС и Србију", поручено је са скупа у Херцеговини.
Учесници протестног скупа, под називом "Слобода Вучуревићу", кога је организовао Општински одбор СДС Требиње, осудили су србијанске власти и полицију због, како су рекли, срамног хапшења Божидара Вучуревића.
Они су нагласили да се браћа са двије стране Дрине не смију дијелити, те да Вучуревића пусте како би се са слободе бранио од "лажних оптужба Хрватске и Дубровника које му се стављају на терет".
"Херцеговци неће одустати од борбе да се докаже истина о протеклом рату и лажне оптужбе против наших најчеститијих људи", истакнуто је на скупу.
Грађанима, који су дошли из цијеле Херцеговин и других градова РС, обратио се и Вучуревићев син, Зоран, који се у име породице захвалио свима који су од почетка уз њих и који им свакодневно упућују ријечи подршке.
Он је поручио да ово није само битка за Божидара Вучуревића већ за правду и слободу српског народа, Требиња и Херцеговине. "Ми ову борбу морамо добити, јер смо је и раније водили праведно и по свим законима и људским и Божијим", поручио је Зоран Вучуревић.
Скупу је присуствовао и Марко Радан, члан Предсједништва Удружења Срба из дијаспоре, који 42 године живи у Француској, а поријеклом је из Невесиња, који је рекао да је дошао у Требиње да подржи Вучуревића, поручујући да "Срби у дијаспори нису подијељени као у РС и Србији".
"Код нас има само једна застава и то српска", рекао је Радан Срни, нагласивши да Срби из дијаспоре нису заборавили Вучуревића и да су уз њега сваки дан.
Током скупа грађани су носиле транспаренте са натписима "Слобода Божидару", "Мајко Србијо не залужујемо да нам будеш маћеха", "Знају Среби добро како изгледа хрватска неправда" и друге поруке подршке Божидару Вучуревићу, те потписивали петицију за његово ослобађање.
Протестном скупу није присуствовао нико од руководства општине Требиње.
Божидар Вучуревић, ратни предсједник општине Требиње, ухапшен је 4. априла на граничном прелазу Каракај код Зворника, по потјерници Хрватске.
У оптужници, коју је подигло дубровачко-жупанијско државно тужилаштво 2008. године, наводи се да је Вучуревић у септембру 1991. године на подручју општине Требиње наредио мобилизацију територијалне одбране и формирање јединица специјалне полиције.