

Мигранте из кампа у Липи вратити у земље поријекла

На састанку је указано на бројне проблеме са којима се суочавају мјештани овог и околних села.
Из Удружења "Повратници", које је организовало данашњи састанак у селу Липа симболично у пет минута до 12.00 часова, кажу да је потребно усмјерити пажњу на проблеме са којима се суочавају и Срби и Бошњаци на овом подручју.
- Мигрантска криза у Унско-санском кантону достигла је врхунац. Штета коју мигранти праве становницима кантона је огромна - рекао је Срни предсједник Удружења Немања Давидовић.
Он наглашава да је хитно потребно да Предсједништво БиХ започне преговоре о реадмисији миграната у њихове земље поријекла.
- Поред захтјева да се мигранти врате у земље поријекла, тражимо и да се побољшају услови рада запослених у МУП-у Унско-санскога кантона - истакао је Давидовић.
Предсједник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић изјавио је Срни да се проблем појавио на самом почетку изградње мигрантског кампа у Липи.
- Када је почела изградња кампа, прешло се кроз српску земљу, а да нико није питан. Камп је изграђен на земљи која је некада припадала Србима, а сада је уведена другачије. Та парцела земље сада носи назив `џамија` и сматрам да то нимало није случајно - рекао је Радановић.
Делегат из реда Срба у Дому народа Парламента ФБиХ Горан Броћета навео је да мигранти бјеже из кампа у Липи и лутају по селима, што ствара страх међу становницима Унско-санског кантона.
- Нећемо допустити да се икада више деси Липа. Занимљиво је да су сви ти мигранти у Липи потенцијални војници који лутају по српским селима - истакао је Броћета.
Састанку, одржаном у порти Храма Вазнесења Господњег прекопута мигрантског кампа, присуствовали су и делегати у Дому народа Парламента ФБиХ Драгана Дамјановић и Александар Штрбац, начелници општине Дрвар Душица Рунић, Гламоча Небојша Радивојша, Источног Дрвара Милка Иванковић, српски министри у Ливањском кантону Василија Броћета и Милош Баук, предсједник иницијативе српских удружења у ФБиХ Миле Марчета.